İnkişaf etmiş ölkələrdə aciz, öz müstəqil işini qura bilməyən adamlar məmur olmağa, dövlət qurumlarında çalışmağa can atırlar. Çünki bacarıqlı insanlar ya öz bizneslərini qurur, ya da özəl sektorda yüksək məvacibi olan işdə çalışırlar. Siz deyin: yaxşı diş həkimi niyə 350 manat maaşla poliklinikada işləməlidir?
Başa düşürəm, bura Azərbaycandır. Bizim ölkəmzidə BDU-nun hüquq fakültəsini bitirən savadlı kadr hansısa savadsız vəkilin ofisində sənəd daşıyır, çoxdan arxivə göndərilmiş Beynəlxalq Universiteti sürünə-sürünə qurtaran, adını yaza bilməyən adam isə gömrükdə generaldır, səhər-axşam pul sayır.
Ona görə də azərbaycanlılar deyir ki, gərək adamın ADAMI olsun…
Bəs adamı olmayanlar necə, acından ölürlərmi? Doğrudanmı, yüksək vəzifədə işləyən atası, imkanlı əmisi, pullu dayısı olmayanların hamısı işsiz-gücsüz küçədə it döyür?
Bunu iddia etmək tısbağanın ceyrandan daha gözəl olduğunu iddia etməyə bənzər. Az-çox vicdanı olan adamlara belə müqayisə yaraşmaz…
Mən kasıb ailədən çıxmış yüzlərlə bacarıqlı, savadlı həkim, vəkil, müəllim, mühəndis, iqtisadçı tanıyıram. Düzdür, onlar sahib olduqları savada rəğmən gömrükdə general, FHN-də idarə rəisi, vergidə müfəttiş ola bilməyib. Amma tamamilə kənarda da qalmayıblar. Öz sahələrində uğur qazanaraq, dövlətinə və millətinə gömrük generalından, vergi müfəttişindən, FHN-nin şöbə müdirindən çox fayda verirlər.
Həkim tanıyıram ki, noyabr ayının 15-nə kimi növbəsi doludur.
Müəllim tanıyıram ki, hazırlaşdırdığı uşaqların ən azı 80 faizi qəbulda 30 sualdan 29-na düz cavab yazır.
Vəkil tanıyıram ki, 10 illik karyerası dövründə ən azı 20 bəraəti var.