Deyirəm, atalar yaxşı deyib, oğru elə bağırdı ki, doğrunun ürəyi getdi. Afaq Bəşirqızı yeni bir video-müsahibə verib. Bu dəfə də deyəcəyəm: kaş heç verməz olaydı. Necə deyərlər, qaş düzəltdiyi yerdə yenə vurub göz çıxardıb.
Deməli, sözügedən video-müsahibədə öncə fikirlərinə etiraz edənləri onu düz başa düşməməkdə suçlayıb "nadan" adlandırır. Sonra başlayır həmin o məlum müsahibəsindəki fikirlərə müəyyən təhriflərlə əlavələr etməyə ki, ay nə bilim, mən, o cümləni belə deməmişəm, elə demişəm-flan... Sonra da öz xidmətlərindən danışır...
Bir sözlə, çarəsizlik görkəmi! Guya bu adamı biz başa düşə bilməmişik. Ay evi tikilmiş, fəlsəfə yaratmışdın, ya böyük sənət nümayiş etdirmişdin ki, səni başa düşə bilməyək. Neyləmişdin ki? İnsanlığı alçaltmışdın da!
Hörmətli Afaq Bəşirqızı, əvvəla onu deyim ki, sənin "Azadlıq radiosu"na verdiyin müsahibənin nəyinki yazılı, eyni zamanda, səsli variantı göz önündədir. Səsinin tonuna qədər!
Üzünü rayon əhalisinə tutub çox hörmətsizcəsinə işlətdiyin "Bakıya gəlib, avtomobillərin təkərlərini qaraltmaqla, şüşələrini silərək hansısa “Novostroyka”nın zirzəmisində gizlənib uşaq əmələ gətirib, bulvarda konsert verən müğənnilərə baxıb həzz almaq istəyimizdən bu günə düşmüşük. “Novostroyka”nın zirzəmisində şikəst uşaq əkib-doğurlar" flan tipli cümlələrdə başa düşülməyəcək heç nə yoxdu. İndi durub nələrəsə don geyindirib sənə əks düşüncədə olanları günahlandırmağın özü daha da ucuzçuluğa getməkdən, bir az da öz səhvində boğulmaqdan başqa heç nə deyil. O ifadələri sən demisən, deməyinlə də adına, sənətinə sayğı, sevgi bəsləyib dəyər verən bir cəmiyyəti aşağılayıb təhqir etmisən. Buna heç bir bəraət belə yoxdur!
Birmənalı olaraq çıxıb xalq qarşısında üzr istəməlisən! Bu addım, bu üzr sənin son dəfə böyüklük etmək və ya bəlkə də xalqın yaddaşında yaşamaq hüququnu qazanmaq şansındı. Təbii ki, əgər o böyüklüyü bacarsan...
Bu, belə!