Naxçıvan Dövlət Universitetinin dosenti
Bu il Xanın kəndindən separatist qalıqlarının son təmizlənmə işlərindən sonra Qarabağın mərkəzində, “Zəfər meydanı”nda yandırılan ilk Novruz bayramı tonqalı sanki 30 il ərzində bu torpaqlarda yığışıb qalmış bütün his-pası, mikrobları da yandırıb yox edərək yeni günlərə işıq tutan əbədi bir məşələ çevrildi.
Dövlət başçımız Prezident cənab İlham Əliyevin dünya gündəminin bu qədər məşğul və kifayət qədər gərgin olan bir dövründə Novruz tonqalının alovları fonunda Xankəndidən verdiyi siyasi mesajlar bu torpaqlara, nəhayət ki, ən gözəl baharın gəldiyini, heç zaman qan tökülməməsi, xalqımızın sülh içində yaşaması üçün gərəkən bütün iradəni ortaya qoyacağının bir daha ifadəsi idi.
Novruz qədim türklərin böyük bayramıdır və bu əziz bayram günlərində insanların ən böyük arzusu doğma yurduna qayıdış, dədə-baba torpaqlarını, əzizlərinin məzarlarını, sağ qalan yaxınlarını ziyarət edib mənəvi zənginləşmək, torpağın bahar ətrindən yeni Novruza qədər pay tutmaqdır. Təəssüf ki, otuz illik erməni işğalı dövründə Xankəndidə bir nəfər də olsun azərbaycanlı sağ qalmasa da, amma əvəzində bu torpaqlarda erməniləşdirilə bilinməyən və Azərbaycanıın sərvətləri hesabına tikilmiş binalarımız qalmaqdadır. Bu bayram günlərində Xocalıdakı toplu məzarlardan tapılan insan qalıqlarının da kimliyi bilindikcə burada şəhid olmuş bütün azərbaycanlıların ruhlarına bu bayram tonqalı bir işıq saçdı. Və beləcə, otuz il gözü yolda qalmış Pənahəli xanın yurduna Bakıdan, doğma Xəzərin sahillərindən gətirilmiş bu Atəşgah alovu həzin dilləri ilə min kilometrlərlə uzaqda olsa da, bütün dünya azərbaycanlılarına və bütün dostlarımıza xoş Novruz arzularını deyirdi.
Həmişə xəyanətə hazır olan qonşularımızdan fərqli olaraq Azərbaycanın isə onu sevən çox sayda dostları və qardaşları vardır. Xalqımız kökü bir olan böyük Türk dünyası qədər qardaşlarına, Azərbaycanla etibarlı münasibətləri olan çox sayda dostlarına güvənir. Ermənistana və onun cəmi 2-3 havadarına “Zəfər meydanı”ndan verilən bu son xəbərdarlıq, bu mənada, onların bir daha çirkin niyyətlərinə çata bilməyəcəkləri, Novruz tonqalının əbədi şölələnəcəyini bildirirdi. Dünyaya işıqsaçan, regional güc olan Azərbaycanın dünya gücləri ilə münasibətdə apardığı müdrik siyasəti, xalqımızın Qarabağ sevgisini və onun rəhbərinin “dəmir yumruğ”unu yaxşı bilən düşmən bunu heç zaman unutmamalıdır!
Novruz bayramı insanları qovuşduran, küsülüləri barışdıran, sülh, sevgi-məhəbbət, bərəkət ayıdır. Bundan əvvəl Şuşaya, Suqovuşana, Talış kəndinə qayıdan Novruz tonqalı doğma Qarabağımıza həyatı qaytardı.
Torpaqlarımız dirçəldi, əkildi, yollar çəkildi, yaşayış binaları, məktəblər tikildi, köçkün ailələr öz yuvalarına qayıtdı, ilk Qarabağ toylarını bütün Azərbaycan izlədi. Xankəndinin mərkəzində, “Zəfər meydanı”nda yandırılan budəfəki Novruz tonqalı isə buradan bütün dünyaya “Qarabağ Azərbaycandır!” nidasını bir daha xatırlatdı. “Dəmir yumruğ”un yerində qaldığını, bunu heç kimin unutmamasını istəyən xalqımızın iradəsi, onun rəhbərinin qətiyyəti ilə Novruz tonqallarımız bundan sonra böyük və bütün Vətənimizin hər bir guşəsində əbədi yanacaq.
Bayramınız mübarək!