Yunan jurnalist Ərdoğana belə sual verdi: "Bir gecə ölkəmizə qəfil hücum edə bilərsiniz?" - "Miçotakisə deyəcəyəm ki, dostum, sən..."
Prezident Ərdoğan dekabrın 7-də Afinaya planlaşdırılan səfəri öncəsi Yunanıstanda nəşr olunan “Kathimerini” qəzetinə müsahibə verib.
Mia.az Türkiyə mediasına istinadla xəbər verir ki, müsahibədə müxbir Ərdoğana əvvəllər Yunanıstana ünvanlı “Bir gecə qəfil gələ bilərik” təhdidi bağlı belə bir sual ünvanlayıb: "Siz doğrudan da Yunanıstana gecənin birində qəfil hücum edə bilərsiniz?"
Ərdoğan isə suala cavabda deyib: "Bunu bizi təhdid edənlər düşünməlidir. Ölkəmizin təhlükəsizliyini təhdid edən terror ünsürlərinə qarşı "bir gecə qəfil gələcəyik" dedik, lazım olanı da etdik. Odur ki, bizi təhdid edənlər belə fikirlərdən çəkinməldir".
Daha sonra Ərdoğan sabahk səəri barədə sualı cavablandırıb: "Biz eyni coğrafiyanı, eyni dənizi paylaşırıq. Eyni havadan nəfəs alırıq. Keçmişimizə görə bir-birinə bağlıyıq. Aramızda hələ də həll edə bilmədiyimiz çox məsələlər var, iki ölkə olaraq bunun fərqindəyik. Lakin bu problemlərin hökumətlərimiz və xalqlarımız arasında gərginlik yaradıb fikir ayrılığına səbəb olub-olmamasına imkan verib-verməmək öz ixtiyarımızdadır. Biz "Qazan-qazan" prinsipi ilə Yunanıstanla da işbirliyinə getmək istəyirik".
Mübahisələrin dialoq yolu ilə həll ediləcəyi və ortaq nöqtələr tapıldığı təqdirdə hər kəsin fayda görəcəyini vurğulayan Ərdoğan bildirib ki, Türkiyə və Yunanıstanın son vaxtlar bu anlaşma çərçivəsində davranırlar: "Dialoq kanallarımız bütün səviyyələrdə açıqdır və fəaliyyət göstərir. Qarşılıqlı səfər trafikimiz sıxdır. Bu sahədə əməkdaşlığımızı inkişaf etdirmək iradəmiz var. Ölkələrimiz və regionumuz üçün vacib olan bir çox sahələrdə qarşılıqlı etimad əsasdır".
Türkiyənin qonşu Yunanıstanı heç vaxt düşmən və ya düşmən görmədiyini vurğulayan prezident Ərdoğanin sözlərinə görə, Türkiyənin düşmənə deyil, dosta ehtiyacı var: "Mən tez-tez deyirəm ki, qonşularımızla, xüsusilə Yunanıstanla həll edə bilməyəcəyimiz heç bir problemimiz yoxdur. hazırda ortada olan problemləri cəsurca həll edə bilərik. Siz məndən Yunanıstana hücum və səfərimdə cənab Miçotakisə nə deyəcəyimi soruşdunuz. Ona bunu deyəcəyəm: Kiryakos, dostum, sən bizi təhdid etmədicə, biz səni təhdid etmirik. İki ölkə arasında etimadı gücləndirək, iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat, enerji, səhiyyə, texnologiya, təhsil, gənclər siyasəti kimi hər sahədə ikitərəfli əməkdaşlığı artıraq. Ölkələrimizdəki tarixi və mədəni sərvətlərə qarşılıqlı diqqət və qayğı göstərək. İstər Ege problemi olsun, istər qanunsuz miqranlara qarşı birgə mübarizə, Yunanıstandakı türk azlığı problemi olsun, biz dialoqla bunları həll edə bilərik. Bu il iki ölkədə keçirilən seçkilərdə hər iki hökumətin güclü ictimai dəstək aldı. Bu dəstəklə həm biz, həm də cənab Mitsotakis qətiyyyətli və konstruktiv addımlar atacaq vəziyyətdəyik”