RUS QIRICISI ABŞ PUA-sını BELƏ SIRADAN ÇIXARIB - O anın görünütüsü (VİDEO/FOTO)
16-03-2023 [17:28]
Qara dənizdə Rusiya döyüş təyyarəsinin ABŞ qüvvələrinə məxsus pilotsuz uçuş aparatını vurmasının görüntüləri ortaya çıxıb.
Mia.az xəbər verir ki, görüntüləri ABŞ ordusunun Mərkəzi Komandanlığı yayıb.
Görüntüləri yayan Amerika Birləşmiş Ştatlarının Avropa Komandanlığı bildirib ki, Rusiyaya məxsus iki Su-27 təyyarəsi martın 14-də MQ-9 markalı müşahidə PUA-sına qarşı sərt həmlə həyata keçirib.
Nəticədə PUA-nın pərvanəsinə təmas etməklə onun qəzaya uğrayaraq dənizə düşməsinə səbəb olublar.
Xatırladaq ki, MQ-9-un ruslar tərəfindən sıradan çıxarılmasından sonra ABŞ hökuməti və ordusundan ard-arda açıqlamalar verilib. Onlar Rusiyanı ittiham etsələr də Rusiya Müdafiə Nazirliyi bu iddianı rədd edib. Bildirilib ki, ABŞ-nin “MQ-9” dronunun Rusiyanın dövlət sərhədi istiqamətində uçuşu qeydə alındığı üçün hava hücumundan müdafiə qüvvələrinin növbətçi qırıcıları Qara dəniz akvatoriyası üzərində havaya qaldırılıb: "Rusiya qırıcıları hər hansı silah tətbiq etməyib. Ümumiyyətlə, Amerika dronu ilə təmas olmayıb. Sadəcə, kəskin manevr edən ABŞ PUA-sı hündürlükdə idarəetməni itirərək dənizə düşüb”.
ABŞ Müdafiə Nazirliyi (Pentaqon) Rusiyanın iki Su-27 təyyarəsinin Qara dənizdə ABŞ-a məxsus iki MQ-9 pilotsuz uçuş aparatını sıxışdırdığını bəyan edərək, PUA-nın məhz ruslar tərəfindən bilərəkdən sıradan çıxarıldığını açıqlayıb.
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin generalı Ceyms Hekker isə deyib kİ, hadisə qəza deyil: “Bizim MQ-9 təyyarəmiz beynəlxalq hava məkanında adi əməliyyatlar apararkən Rusiya təyyarəsi tərəfindən vurulub".