Vahid Mustafayevin filmi etirazla qarşılandı, belə cavab gəldi: "Biz niyə Azərbaycan xalqını yazıq kimi təqdim etməliyik?"
20-01-2022 [18:23]
ANS Şirkətlər Qrupunun rəhbəri Vahid Mustafayevin 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş “Qanlı Yanvar” filmi tənqid olunub.
Filmin yerli televiziya kanallarında və kinoteatrlarda yayımından sonra izləyicilər tərəfindən tənqidi fikirlər səsləndirilib.
Filmin sosial şəbəkə istifadəçiləri tərəfindən əsas tənqid hədəfinə çevrilən səhnəsi isə paytaxt əhalisinin sovet əsgərlərinə hücum etməsi və atəş açması epizodudur. Tənqidçilər meydanlara çıxan Bakı sakinlərinin həmin dövrdə sovet tanklarının qarşısına əliyalın çıxdığını bildiriblər. “Qanlı Yanvar” filmi həqiqəti əks etdirməyən bir ekran əsəri kimi qiymətləndirilib.
Mia.az xəbər verir ki, hətta siyasi ekspert Azər Rəşidoğlu sosual şəbəkədəi hesabında qeyd edilən məqamı "alçaqcasına böhtan" sayıb.
İddialarla bağlı Modern.az-a danışan ANS-in əməkdaşı, filmin redaktoru Sevda Həsənova isə filmin tarixi faktlar əsasında hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Sevda Həsənovanın sözlərinə görə, 20 Yanvar hadisələrilə bağlı mənbələrdə 29 nəfər sovet əsgərinin qətlə yetirildiyi qeyd olunub:
“Vahid Mustafayev özü də 20 Yanvar hadisələrinin şahidi olub. Hadisə ilə bağlı mənbələri dəqiq araşdıranlar bilir ki, həmin vaxt 29 nəfər sovet əsgəri öldürülüb. Biz niyə Azərbaycan xalqını yazıq kimi təqdim etməliyik? Xalq qırğın törədilən gecədə hansısa şəkildə öz mübarizəsini aparıb, müqavimətini göstərib, sovet əsgərinə sinə gərib.
Baxın, Azərbaycan xalqını zəif göstərməyə çalışmağın nəticəsidir ki, bu gün ermənilər Şuşanı bizim ordumuzun deyil, türklərin azad etdiyini irəli sürürlər. Onlar deyirlər ki, Türkiyə olmasaydı, Azərbaycan xalqı qalib gələ bilməzdi. Axı belə deyil?! Bizim Qarabağ uğrunda mərd oğullarımız şəhid olub. Bizim əsgərlərimizin şücaəti erməniləri məğlubiyyətə düçar edib. Biz azərbaycanlıların hər bir faciənin, müsibətin qarşısında dura bilən xalq olduğunu unutmayaq!”