Bu gün Xətai rayon Məhkəməsində Bakı şəhər Baş Polis İdarəsinin Dövlət Yol Polisi İdarəsinin rəisi polkovnik Nuşirəvan Səfərovun, "AzPolitika.info” saytının rəhbəri Elnur Məhərrəmliyə qarşı xüsusi ittiham qaydasında qaldırdığı məhkəmə iddiası üzrə hazırlıq iclası başlayıb.
Xatırladaq ki, polis rəisi bu saytın 31 avqust tarixli buraxılışında yayımlanmış "Nuşirəvan və "bayquşlarının” sərgüzəştləri – DYP mafiyası məğlubedilməzdir?!” adlı yazıda təhqir olunduğunu iddia edib və E.Məhərrəmlinin Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 147.2 və 148-ci maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasını məhkəmədən xahiş edib.
Bugünkü iclasda E.Məhərrəmli dövlət tərəfindən təyin olunmuş vəkildən imtina edib və yeni vəkillə müqavilə bağlanana kimi iclasın təxirə salınmasını hakimdən xahiş edib. Hakim Habil Məmmədov baş redaktorun xahişini qəbul edib və hazırlıq iclasını sentyabrın 29-nadək təxirə salıb.
Qeyd edək ki, N.Səfərovun iddiası ilə bağlı sənədlər E.Məhərrəmliyə ötən həftənin şənbə günü təqdim olunduğundan, vaxt azlığından vəkillə müqavilə bağlamaq mümkün olmamışdı.
Bəs baş redaktor məhkəmədən nə gözləyir?
E.Məhərrəmli bildirib ki, məhkəmədən əleyhinə hansısa qərar çıxacağını gözləmir: "Bu ölkədə hər "yol polisində rüşvət var”, deyən jurnalisti, vətəndaşı həbs etsələr, həbsxanalarda yer qalmaz. Bir daha qeyd edirəm ki, bu məhkəmə iddiası "AzPolitika”ya təzyiq cəhdidir. Lakin hörmətli Nuşirəvan müəllim bu yolla heç nəyə nail olmayacaq. İki-üç sərt ifadənin "ucundan” tutmaqla, diqqəti mahiyyətdən yayındırmaq mümkün olmayacaq. Biz məhkəmə araşdırmasının mahiyyəti üzrə aparılmasına, ortaya qoyacağımız sübutlara, o cümlədən audio-video materiallara hüquqi qiymət verilməsinə nail olacağıq”.