Dekabrın 31-nə elə də çox vaxt qalmayıb. 31 dekabr köhnə ilin son günü olmaqla bərabər, həm də Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günüdü. Maraqlı burasındadır ki, biz bir xalq olaraq yalnız bizim üçün rəsmi qaydada müəyyənləşən günlərdə birlik nümayiş etdirib həmrəy ola bilirik. Başqa vaxtlar isə bir-birimizin ətini yeməyə belə hazır ollan millətik. Necə ki, uzun illərdi Dünya Azərbaycanlıları Konqresi adlı bir təşkilatı ora-bura dartmaqdan zavallı təşkilatı elə günə salmışıq ki, indi sadəcə adı qalıb. Hətta "DAK” deyiləndə bir çoxları rişxəndlə bığaltı lağlağı da edirlər. Biz də DAK-da nələr olub bitdiyini DAK-ın sabiq sədri Cavad Derəxtidən öyrənmək istədik.
Vətəninfo.azCavad Derəxti ilə müsahibəni təqdim edir.
- Çavad bəy, Dünya Azərbaycanlıları Konqresinin mövcud fəaliyyəti sizi qane edirmi?
Xeyr. DAK artıq bir neçə qola bölünüb. Siz hansı DAK-ı soruşursunuz?
- Hazırda sizin də təmsil olunduğunuz DAK-ı...
Mən istefa vermişəm və DAK-ın heç bir qanadında təmsil olunmuram.
- Onda belə deyək, bu gün dünya azərbaycanlılarını təmsil edən ümumi bir təşkilata malik deyilik?
Yox. Bir neçə təşkilat var. Ancaq ümumi olaraq güclü bir təşkilat yoxdur. Güclərimizi bir nöqtəyə vurmuruq. Təəssüflər olsun, hər kəs öz bildiyini edir.
- Cavad bəy, hər kəs ümumi birlikdən danışır, amma işə gələndə nədənsə nəticə olmadığı kimi, birliyin olmasına maneələr yaradanların kimliyi də açıqlanmır?
Əslində bu gün DAK-dan ayrılanlar Dünya Azərbaycanlıları Milli Birliyində (DAMB) birləşiblər və "Bütöv Azərbaycan” Televeziyası da bu təşkilatın nəzdində yaranıb. Mən düşünürəm ki, zamanı gələndə hər kəs yenə bir təşkilat çatısı altında birləşəcək. Bunun geci-tezi var. Bir az dözümlü olmalıyıq deyə düşünürəm.
-Bildiyiniz kimi həm Ermənistan, həm də erməni diasporası qondarma erməni soyqırımının 100 illiyinə hazırlıaşır. Həm Türkiyə, həm də Azərbaycan erməni yalanına qarşı sizcə önlənmələr ala bilibmi?
Biz "Bütöv Az” televiziyasını elə erməni yalanlarını, qondarma erməni soyqırımının qarşısını almaq üçün yaratmışıq. Buna hazırlaqlarımız davam edir. Ümidvaram ki, Azərbaycan və Türkiyə hökümət rəhbərləri bu məsələyə ciddi yanaşacaqlar.
- "Bütöv Azərbaycan”da vəziyyət necədi? Eşitdiyimizə görə,ciddi maliyyə sıxıntıları var?
Bəli, doğrudur. Biz diaspora kanalıyıq. TV ticarət və mənfəət əldə etmək məqsədi ilə yaradılmayıb. Biz öz dar imkanlarımız ilə öz ayaqlarımız üstüdə dayanmışıq. Ona görə də imkanlı soydaşlarımızdan və Azərbaycan hökümətinin də bu televiziyanın həqiqi bir diaspora televiziyası olması üçün yardım etmələrini gözləyirik. Başda diaspor komitəsindən böyük gözləntilərimiz var. Amma hələlik heç bir kimsədən bu barədə yardım ala bilməmişik. Ancaq söz verənlər çox olub. Hələ ki, bu söz verənlərdən bir yardım görməmişik.
- Bizdə olan məlumatda iddia edilir ki, TV-yə dövlət tərəfindən dəstəyin olmamasının səbəbi TV-nin ortağının Mirəşrəf Fətiyevin olması ilə bağlıdı. Çünki hesab edirlər ki, kifayət qədər maliyyə imkanlarına sahib Fətiyevin bir TV-ni saxlamaq və onun fəaliyyətini gücləndirmək üçün kifayət qədər maddi imkanı var...
Bunu bütün dünya azərbaycanlıları bilməlidirlər ki, bu gün "Bütov Az” televiziyasının əlində olan imkanlar heç bir Azərbaycan televiziyasında yoxdur. - Biz azad bir ölkədən tam müstəqil olaraq yayımlanırıq. Biz Azərbaycan həqiqətlərini olduğu kimi düya içtimaiyyətinə çatdırmağa qadirik. Yetər ki, bizə yardım olunsun. Mirəşrəf Fətiyev bu günə kimi gördüyüm ən şərəfli bir vətən oğludur. Bu günə kimi də bir tək Mirəşrəf bu televiziyaya yardım edib. Bu gün Mirəşrəf kimi bir neçə vətən oğlu olsaydı, bizim vəziyyətimiz bundan qat-qat yaxşı olardı. Sağ olsun Mirəşrəf Fətiyev. Bir də Mirəşrəf bəy televiziyanın ortağı deyil. Çünki bu televiziyanın sahibi dünya azərbaycanlılarıdır. - İdeoloji baxımdan və mübarizənin aparılması baxımından düz deyirsiniz. "Bötöv Az” bütün dünya azərbaycanlılarının televiziyasıdır.
-Cavad bəy, məsələ rəsmi sənədləşmələrdən gedir?
Rəsmi sənədlərdə Mirəşrəf Fətiyevin əsla adı keçmir. Mirəşrəf bəy mənə güvənib, məndə ona. Mirəşrəf bəyin belə televiziya kanallarına ehtiyacı yoxdur ki, sənədlərdə adı keçsin. O bir tək Azərbaycan naminə televiziyaya yardım edir və etməkdədir. Çünki o Yardımlı rayonunun Primbel kəndindəndir. Mühacirətin nə olduğunu bilir. Qürbətin nə olduğunu bilir. Ona görə də Azərbaycan adının ona nə qədər əziz olduğunu başa düşür. Moskvada qazanıb Primbelə yatırım qoyur. Ancaq bəziləri bunu çəkə bilmirlər. Mən şadam ki, ömrümün bu çağında Mirəşrəf kimi gözəl insanla tanış olmuşam. Allah onun canını sağ eləsin.
- Cavad bəy, dünya azərbaycanlılarının ümumi birliyi üçün hansı addımların atılması vacibdi?
Dostluq, qardaşlıq, barış, hüzur, sevgi və xoş münasibəti insanlarımız arasında yaymalıyıq. Onun uçün də bir birimizə nifrətlə yox, hörmətlə yanaşmalıyıq. Bu saydıqlarımı həyata keçirmək üçün məsuliyyətli media qurumlarına ehtiyacımız var. Bu da bir az zaman tələb edəcək.