AMİP liderinin köməkçisi: "Bu, hər iki tərəf üçün itkidir və bundan Moskva qazanacaq"
03-03-2025 [00:06]
"Ağ Evdə prezident D.Tramp, vitse-prezident D.Vens və Dövlət Katibi M.Rubio ilə Ukrayna prezidenti V.Zelenski arasında gərgin keçən görüş hamılıqla qəbul olunmuş hüquq norma və prinsiplərinin, həmçinin diplomatik etiket və protokol qaydalarının deqradasiya uğaradılmasını çılpaqlığı ilə ortaya qoymuş oldu. Bu, həm də onu göstərdi ki, böyük dövlətlər və imperialist güclər əzici üstünlüyünü saxlamaq üçün hər şeyi tapdalamağa hazırdı və kobudcasına da bunu edir”.
Bu sözləri Mia.az-a açıqlamasında AMİP liderinin köməkçisi Əli Orucov deyib.
Partiya funksionerinin sözlərinə görə, Donald Tramp və çevrəsi həmin görüşdə təkcə prezident Zelenskiyə, Ukrayna xalqına və dövlətinə qarşı nümayişkaranə surətdə kobud və hörmətsiz davaranış sərgiləməyib, həm də dünyaya meydan oxuyublar, haqqın-ədalətin yanında olmadıqlarını, heç bir dəyər tanımadıqlarını göstəriblər:
"Onsuz da ABŞ onun maraqlarına və istəkləkərinə baş əyməyən, öz dövlətlərinin maraqlarını qorumağa çalışan dövlətlərə və liderlərə qarşı təzyiq və şantaj metodundan həmişə istifadə edib. Dövlətlərarası rəsmi, qeyri-rəsmi görüşlərdə hədədliyici ritorikasını işə salab. Lakin bunlar diplomatik nəzakət qaydaları ilə maskalandırılıb. Publik olaraq bir çox hallrda nümayiş etdirilməyib. Görünür, indi nəzakətə və etiketə ehtiyac qalmayıb".
Əli Orucovun fikrincə, Tramp-Putin sövdələşməsinin Qərbsiz və Ukraynasız baş tutacağı onsz da proqnozlaşdırılmırdı: "ABŞ Ukraynadan təkcə 500 milyard dollarlıq təbii resurslar istəmirdi. ABŞ gözünü 10 trilyon dollar olan Ukraynanın zəngin faydalı torpaq qazıntılarına dikib. Həmçinin bütün gəlirləri Kiyevin əlindən almaqla, tam bir sömürgəçilik etmək istəyir və əvəzində də heç nə vermir. Tramp iddia edir ki, ABŞ tərəfindən Ukraynaya 350 milyard dollar xərclənib. Bu iddialar da əsassızdır. Əvvəla, o qədər vəsait Ukraynaya ayrılmayıb. Ayrılan vəsait də məhz ABŞ-ın özündə qalıb. Hərbi-Sənaye Kompleksinə yönəlib. Təbii ki, ABŞ prezidentinin tələblərinə nə Ukrayna, nə də onun Qərbli müttəfiqləri razılaşmayacaq. ABŞ-Ukrayana danışıqlarının fiaskoya uğraması hər iki tərəf üçün itkidir və bundan Moskva qazanacaq".
Həmsöhbətimiz bildirib ki, Qərbin təhlükəsizlik zəncirin vacib həlqəsi olan Ukraynanın kaputilyasiya edilməsi və yaxud bölünməsi ciddi fəsadlara yol açar və Moskvanın təhlükəli ambisiyalarının həyata keçirilməsinə yaşıl işiq yandırar: "Tram-Zelinski görüşündə baş verən xoşagəlməz hadisələr üzünü Qərbə çevirən və yaxud ABŞ-a güvənən, eyforiyaya qapılan dövlərlər və siyasi rəhbərlər üçün ciddi siqnal oldu. Hesab edirəm bundan sonra Qərb və ABŞ dəyərlərini fetişləndirən və idealist yanaşanlar düşüncələrində ciddi korrektələr edərək, öz xalqının taleyini və gələcəyini karata qoymayacaqdan çəkinəcəklər”.