TÜRKİYƏDƏ 15 MİLYON ÜZVÜ OLAN DAHA BİR SOSİAL PLATFORMA BLOKLANDI - Məhkəmə qərar verdi, nazir təqdir elədi, müxalifət isə...
"İnstaqram"dan sonra Türkiyədə daha bir sosial platformaya giriş bloklanıb.
Mia.az Türkiyə mətbuatına istinadla xəbər verir ki, 15 milyon istifadəçisi olan onlayn oyun platforması "Roblox"a da bu gündən giriş qadağan edilib.
Qərar Adana Respublika Prokurorluğunun müraciəti əsasında məhkəmə tərəfindən verilib.
Səbəb isə bu platformada uşaqlarınistismar olunması göstərilib.
İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə Qurumu bu qərara haqq qazandıırb: “Adana 6-cı Sülh Cəza Məhkəməsinin 07/08/2024-cü il tarixli və 2024/5282 D saylı qərarı ilə Roblox.com-a giriş bloklanıb".
Ədliyyə naziri Yılmaz Tunç da qərarı təqdir edib.
Nazir bildirib ki, "Roblox" adlı oyun platforması və onun tətbiqi uşaqların istismarına səbəb olacaq məzmuna görə bloklanıb: "...Gələcəyimizin təminatı olan övladlarımızın mənafeyini qorumaq və dəstəkləmək hər kəsin borcudur. Türkiyə dünyada baş verən hadisələri yaxından izləyən və texnologiyadan ən yaxşı şəkildə istifadə edən ölkələrdən biridir. Bununla belə, texnologiyadan mənfi istifadə heç vaxt qəbuledilməzdir.
Ölkəmizin, millətimizin gələcəyini düşünən, məsuliyyət daşıyan hər kəs övladlarımızı hədəf alan bu kimi hallara həssas yanaşmalı, populist, məsuliyyətsiz söhbətlərdən uzaq olmalıdır. Uşaqlarımızın inkişafına mənfi təsir edəcək fəaliyyətlərə heç vaxt icazə verilməyəcək”.
İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin sədri Əkrəm İmamoğlu isə “Robox”un bağlanmasını tənqid edib: ""İnstagram"dan sonra 15 milyondan çox istifadəçisi olan və istifadəçilərin oyun inkişaf etdirə biləcəyi onlayn oyun platforması Roblox-a giriş qadağası anlaşılmazdır. Bu qərarları verənlər yeni dünyadan, iqtisadiyyatdan, texnologiyadan bixəbərdirlər..."
ROBLOX NƏDİR?
Roblox, Roblox Corporation tərəfindən hazırlanmış onlayn təcrübə platforması və təcrübə yaratma sistemidir. O, istifadəçilərə təcrübələri proqramlaşdırmağa və digər istifadəçilər tərəfindən yaradılmış oyunları oynamağa imkan verir. 2004-cü ildə David Baszucki və Erik Cassel tərəfindən qurulan oyun platforması 2010-cu illərin ikinci yarısında sürətlə böyüməyə başlayıb.
Roblox pulsuz oynanılır. "Robux" adlı virtual valyuta vasitəsilə oyundaxili alışlar edilə bilər. 2020-ci ilin avqust ayına olan məlumata görə, Roblox-un aylıq 164 milyondan çox aktiv istifadəçisi var. Bu platformaya ABŞ-da 16 yaşdan böyük hər kəs qoşula billir.