(“Mənim düşüncələrim” silsiləsindən)
Məşhur Şəhriyarın məlum sözü var: “Bizdən qabaqdadır avropalılar, işi iş bilənə tapşırır onlar”. Bəli, ustad həmişəki kimi haqlıdır, işi iş bilənə, yəni peşəkara tapşırmaq lazımdır, əks halda iş də, adamlar da axsayır. Elə götürək bizim siyasi jurnalistika sahəsini, onun mühacirətdə olan nümayəndələrini, adamlar işbilən, işlər yerindədirmi?! Hazırkı qeydlərin də məqsədi bu suallara cavab axtarmaqdır...
Amma mətləbə dəxli var deyə, mətləbdən bir az uzaqlaşmaq, bir-iki haşiyə çıxmaq istərdm. Deməli, 1996-cı ilin payızı idi, mərhum eks-Prezident Əbülfəz Elşibəy çoxillik Kələki səfərindən Bakıya qayıtmışdı. Bu sətirlərin müəllifi də Bakıda, AXC-nin əski qərargahında Elçibəyi qarşılayan jurnalistlər arasında idi. İnsafən, Bəy bizi çox gözlətmədi, geniş bir Mətbuat Konfransı keçirdi. Mən müsahibimizi salamladım və təmsil etdiyim “Xalq qəzeti”nin adından ona bir neçə sual ünvanladım.
Bəy suallarımı sanki eşitmədi: “Gedin, əvvəl xalqın qəzeti olun, adınızı doğruldun, sonra gələrsiz, sual verərsiz” dedi. Dedim, “Cənab Elçibəy, bu mənim səlahiyyətlərimə aid olan məsələ deyil, mən sadəcə olaraq jurnalistəm və Sizdən suallarıma cavab istəyirəm”. Müsahibim məni heç fərziyyə kimi də qəbul etmədi, əvvəlki fikrini təkrar etdi. Mən mübahisə etmədim, sakitcə geri çəkildim. Readaksiyaya qayıtdıqdan sonra “Siyasətçi jurnalistlə mükamilə etməlidirmi?!” başlıqlı yazı hazırladım və nömrəyə verdim.