Dağıstanlılarla keçmişin haqq-hesabını çəkməyə dəyməz, qonşuluğun gələcəyinə köklənmək lazımdır.
Dağıstanlılara "Ermənilər bizi qıranda siz hardaydınız?" tipli ritorik suallar verməyin nə mənası var?!
Dağıstan Rusiyanın Muxtar Respublikasıdır. Rusiya hardaydısa, Dağıstan da ordaydı. "Müsəlman həmrəyliyi" söhbətidirsə, İran hardaydısa, Dağıstan müsəlmanlarının bir çoxu da ordaydı. İran Dağıstanda çox ciddi işləyib, biləsiniz. Bizim Rusiyaya yolumuz ordan keçir.
Üstəlik, Dağıstanla Azərbaycanın şimal rayonları arasında insani, ticari və sair əlaqələrə baxaq. İranın orda şəbəkələşməsi və bunun Azərbaycanın şimalına təsiri başağrımız ola bilər. Bizim dini "hakimiyyət" hələ ki istirahət edir. Həm də fil qulağında. Dağıstanlılar bir yana, dünyaya - Qərbə çıxış qapımızda, öz tarixi torpağımızda - Borçalıda öz soydaşlarımızın durumuna baxaq. İran orda da onillərlə öz işini görüb. Nəticəsi də ən azı ildə bir dəfə - Aşura günü göz qabağındadır.
Dağıstanlılardan nə gözləyirdiniz və nə istəyirsiniz?!
Onlar başqa ölkənin vətəndaşlarıdır. Eləcə də, Borçalı türkləri - qanı qanımızdan, dini dinimizdən olanlar. Elliklə gəlib, bizimlə birlikdə silah götürüb vuruşmalı deyildilər ki. Eləcə də, Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsində yaşayan ingiloylar elliklə gedib Abxaziyada, Cənubi Osetiyada vuruşmadılar. Mənəvi dəstək?! Bəli, o başqa. Problem bizim idi, ölkənin içində idi. Həll etdik, getdi. Keçmişə qayıdıb qonşu müsəlman toplumları ittiham etmək lazım deyil. Bizə əlavə problem lazımdır?!
Bir də ki Nəcməddin Sadıqov Dağıstandan gəlmişdi. Faydasından çox zərəri dəydi. Təkcə elə Kəlbəcərin itirilməsi, ya da Tərtər cinayətləri bəs edər. Ancaq son lokal antiterror əməliyyatında şəhidlərimizdən biri dağıstanlıdır. Hər kəsin haqqını vermək lazımdır. Heç nə birmənalı deyil; həyat ağ və qaradan ibarət deyil. Minbir rəngi, çaları var.
Mahaçqalada yüzlərlə adamın hava limanına soxulması, bəli, ağır hadisəydi. Biz bunu doğru saymırıq. Qəzzadakı hadisələrə heç bir dəxli olmayan yəhudiləri axtarıb öldürmək istəmələri özü insanlıq cinayətidir. İsrailin özündə də Qəzzanın bombalanmasına etirazlar var. Bizim torpaqlar 30 il işğal altındaydı, amma Bakıda yaşayan on minlərlə erməninin birinin burnu qanamadı. Doğrusu da bu idi. Dağıstanlılara bir nümunədir bu. Ancaq o hava limanına gələnlər də bütövlükdə Dağıstan demək deyil. Təlimat Tehrandan da gəlmiş ola bilər. Hətta Moskvanın özündən də. Başqa yerdən də. Şimali Qafqazı qarışdırmaq istəyənlərin də işi ola bilər. Ona görə də unutmayaq ki, Qafqaz bir bütövdür; şimalı qarışsa, cənubuna da başağrısıdır. Biz də bir yandan sosial şəbəkələrdə:
"Dağıstanlılar niyə bizim müharibədə yanımızda olmadılar?!" deyə qafaları qarışdırmayaq. Bacardıqları qədər yanımızda oldular bəlkə, ya da lap heç olmadılar. Sən Xankəndinə bayraq sancmısan. Özün, öz gücünlə. İndi kim nə vaxt, hardaydı deyə, hesab çəkməyin nə xeyri var?! Dağıstanlılarla bizim tərs düşməyimiz, ən çox kimin çörəyinə yağ çəkir?
Qısası, klassik sual: bu, kimə lazımdır?!