Azərbaycan Beynəlxalq Bankı komitə sədrinə problem yaradıb: "ABB, kartdakı pul kimindir?"
18-10-2023 [11:09]
"Azərbaycan Beynəlxalq Bankı (ABB), təqüdçünün kartı və onun içindəki pul kimindir?".
Mia.az xəbər verir ki, bu sualı Neftçilərin Hüquqlarının Müdafiəsi Komitəsinin sədri Mirvari Qəhrəmanlı sosial media hesabında həmin banka ünvanlayıb.
O bildirib ki, Azərbaycan Beynəlxalq Bankının təqaüdçüyə tətbiq etdiyi "kart məhdudiyyəti" siyasətini anlamaq mümkün deyil: "Bunun kökündə, əslində, nə dayanır?! Məqsəd nədir? Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, DOST Agentliyi, təqaüdçü özü bilər, öz təqaüdünü harda, necə, kimə və nəyə xərcləyər. ABB qərar verənləri, siz anlayırsınız ki, təqaüdçülərə öz kartından "istifadə məhdudiyyəti" qoymaqla onların kütləvi surətdə hüquqlarını pozursunuz?".
Komitə sədrinin sözlərinə görə, ailəsi Praqada yaşadığı üçün o da il ərzində 2-3 ay Praqada yaşayır: "Və həmişə də ABB verdiyi təqaüdçü kartımdan hər sahədə istifadə etmişdim. Heç bir bir problem olmadan. May ayında kartın müddəti qurtardığı üçün dəyişməli oldum. Verdikləri karta baxanda təccübləndim. Üstündə nömrələr güclə görünürdü. Ad soyadımın yerinə DOST-un adı yazılmışdı. Etiraz etdim. Problemi "həll" etdilər, bir vərəqə kartın nömrəsini yazıb verdilər!!??. Dedilər belədir: istəyirsən götür, istəmirsən yox!
Vaxt məhdudiyyətim vardi. Mübahisəni sonraya saxladım. İki gün öncə həmin kartla təşkilatın saytı üçün ödəniş ermək istəyəndə, məlum oldu ki, verdikləri kart xaricdə işləmir. ABB Sabail rayon filialına yaxınlaşdım. Cavab: bankın qəbul etdiyi qərardır. Təqüdçülərə xaricdə öz kartından istifadə etməyə icazə yoxdur. Mənə ərizə yazdırdılar ki, "xahiş edirəm, mənə öz kartımdan xaricdə istifadə etməyə icazə verəsiniz".
Hələ ki, bir nəticə yoxdur".
M.Qəhrəmanlı qeyd edib ki, bir müddət əvvəl bacısı Türkiyədə olarkən, o da özünün təqaüdçü kartından istifadə edə bilməyib: "ABB Xətai rayon Sənaye filialına yaxınlaşıb. Bankda ona izah ediblər ki, təqüdçülər öz kartlarından xaricdə istifadə edə bilməzlər. Niyə sualına isə belə cavab verilib: "DOST Agentliyindən tapşırıblar". Axı, bu pul mənimdir, etirazına isə cavab verilib: "Pul sizin yox, dövlətindir".