"TotalEnergies"ə qarşı ağır ittihamlar irəli sürülüb - Afrikadakı fəaliyyətinə görə
Fransada məşhur "TotalEnergies" neft-qaz şirkətinə qarşı "Afrikada iqlim dəyişikliyinə təkan vermək"də ittiham olunur.
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, bu barədə Fransanın məşhur nəşri "Le Monde" məqalə yazıb.
Yazıda bildilib ki, "Darwin Climax Coalitions", "Sea Shepherd France", "Wild Legal" və "Stop EACOP-Stop Total" adlı 4 ekoloji təşkilat "TotalEnergies" şirkətini Şərqi Afrikada - xüsusilə Tanzaniya və Uqandadakı neft vəq az fəlaiyyəti ilə ətraf mühitə və iqlim dəyişikliyinə çox böyük zərər verib.
Adı çəkilən 4 Qeyri-Hökumət Təşkilatı (QHT) "Total"ın cəazalandırılması məqsədiylə ölkə prokurorluğuna rəsmi müraciət ediblər.
Müraciətlərinə şikayət və dəlillərini əlavə edən təşkilatlar "Total"ı eyni zamanda, “qlobal fəlakətlə mübarizədən yayınma”, “başqalarının əmlakını məhv etməklə insanlar üçün təhlükə yaratmaq” və “ehtiyatsızlıqdan ölümə səbəb olma” kimi ağır ittihamlarda günahlandırıblar.
"TotalEnergies"dən isə şikayətlə bağlı açıqlama verərək bildirilib ki, iddialarla hələlik tam tanış olmayıblar: "Zərurət yaranarsa, ittihamlara bağlı məhkəmədə müdafiə olunacağıq".
Onu da qeyd edək ki, "TotalEnergies" ötən il Çin Milli Dəniz Neft Şirkəti (CNOOC) ilə birgə Uqanda və Tanzaniyanın da daxil olduğu EACOP çərçivəsində 10 milyard dollarlıq razılaşma əldə edib. Razılaşmaya əsasən, 96 kilometri Uqanda, 1147 kilometri isə Tanzaniyadan keçəcəvk yeni neft kəməri çəkiləcək: "Bundan başqa, "Total" 2025-ci ilə qədər Uqandada 400 neft quyusu qazmağı hədəfləyib".