Afrika İttifaqı G20-yə qoşulur - 54 ölkənin adıyla
Dünyanın 20 ən böyük iqtisadiyyatını təşkil edən G20 Afrika İttifaqını birliyə “daimi üzv” kimi qəbul edəcək
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, bu barədə "Bloomberg" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, sentyabrın 8-i və 9-da Hindistanda keçiriləcək sammitdə Afrika Birliyi Avropa İttifaqı (Aİ) ilə oxşar statusa malik G20-nin “daimi üzvü”lüyən qəbul ediləcək: "İllərdir qrupa daxil olmağa çalışan Afrika Birliyi qitənin 54 ölkəsini burada təmsil edəcək. 1,2 milyard əhalisi olan qitənin qrupa qoşulması ilə qrupda inkişaf etməkdə olan ölkələrin problemlərinin daha ətraflı müzakirə ediləcəyi və qlobal problemlərin ortaq həlli üsullarının yaranacağı planlanır".
Avropa İttifaqı və 19 ölkədən ibarət olan və 1999-cu ildə yaradılan G20 qrupu 2003-cü ildən etibarən liderlər səviyyəsində iclas keçirir.
Lakin Ukrtaynadakı savaşla bağlı Rusiya lideri Putin son illər iclaslara qatlmır. Budəfəki iclasa Çin lideri də qatılamayacaq.
ABŞ prezidenti Baydenin idə koronavirusla bağlı karantinə alınması da onun səfərinin taleyinbi sual altına qoyub.
Onu da qeyd edək ki, G20 ölkələri qlobal ümumi daxili məhsulun 85%-ni, beynəlxalq ticarətin 75%-ni və dünya əhalisinin üçdə ikisini təşkil edir.