2022-ci ilinin iyunun 21-dən Belçikanın xarici işlər naziri olan Xədicə Labibin 1970-cı ildə Əlcəzairdə doğulub.
Onun siyasi baxşılarında ciddi ziddiyyətlər var. O, Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. Twitter hesabında belə yazır: “Gürcüstanda separatçı Abxaziya və Cənubi Osetiya ərazilərini ayıran inzibati xəttə səfər etdim. Belçika Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir. Problemin beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq danışıqlar yolu ilə həll yolu vacibdir”.
Lap yaxşı. Ancaq Krıma münasibətdə o tamam başqa bir mövqe sərgiləyib. Belə ki, Lahbib 2021-ci ilin iyulunda Rusiya və Ukrayna arasında siyasi mübahisələrə səbəb olan Krıma səfər edib. O, Krıma necə daxil olduğnu açıqlamayıb və Krımı Ukrayna ərazisi kimi tanımıb. O, Lunaçarski adına Sevastopol Akademik Rus Dram Teatrının təşkilatçılığı və Vladimir Putinin qızı Katerina Tixonovanın təşkilatçılığı ilə keçirilən "Qlobal Dəyərlər" festivalında iştirak edib. Həmin tədbir 2021-ci ildə 23-25 iyul tarixlərində keçirilib.
O, İnstaqramda festivaldan xoreoqrafik tamaşanın fraqmentlərini əks etdirən fotolar yayıb. Səfərdən sonra farnsızdilli RTBF (Belçika televiziyası) ondan soruşub ki, o, Rusiyadan, yoxsa Ukraynadan geri dönüb. Xanım Ləhbib bu suala aydın cavab verməyib. Deyib: “Simferopol hava limanına enmək üçün Rusiya vizası lazımdır”. Yəni Rusiyadan gəlirəm...
Onu da qeyd edim ki, bu xanım adıçəkilən TV-də Əfqanıstan və Yaxın Şərq üzrə xüsusi müxbir olub. 20 il ərzində həmin ərazilərdən xəbərlər yayımlayıb.
22 yaşlı Mahsa Aminin İranda qətlindən sonra o, 2022-ci ilin 22 oktyabrında Belçika parlamentində etiraz əlaməti olaraq İran əsilli Darya Safai ilə birlikdə saçını kəsib.