Türkiyə Mərkəzi Bank faiz qərarını açıqladı: "Sərtləşdirmə qərarlarını davam etdirəcəyik"
24-08-2023 [15:15]
Mərkəzi Bank bazarların səbirsizliklə gözlədiyi faiz qərarını açıqlayıb.
Mia.az Türkiyə mətbuatına istinadla xəbər verir ki, qərara əsasən, faiz dərəcəsi 17,5 faizdən 25 faizə qaldırılıb.
Qərarla bağlı açıqlama yayan Bankın məlumatına görə, inflyasiyanı mümkün qədər tez dayandırmaq, gözləntilərini möhkəmləndirmək və qiymət sabitliyinə nəzarət etmək üçün monetar sərtləşdirmə prosesi davam etdiriləcək:
"Son göstəricilər inflyasiyanın əsas tendensiyasının artmaqda davam etdiyini göstərir. Daxili tələbin güclü kursu, əmək haqqı və valyuta məzənnələrindən qaynaqlanan xərc təzyiqləri, xidmət inflyasiyasındakı sərtlik və vergi tənzimləmələri bu inkişafı şərtləndirən amillərdir. Bu amillərlə yanaşı, yanacağın qiymətinin artması ilə əlaqədar inflyasiya gözləntilərinin və qiymət davranışının gözləniləndən çox pisləşməsi inflyasiyanın ilin sonuna proqnozlaşdırılan intervalın yuxarı həddinə yaxın qalacağını göstərir.
Birbaşa xarici investisiyalar, xarici maliyyələşdirmə şərtlərinin yaxşılaşdırılması, ehtiyatların davamlı artırılması və turizm gəlirlərinin cari hesaba dəstəklənməsi qiymət sabitliyinə güclü töhfə verəcək. Bu çərçivədə Türk lirəsi əmanətlərinin payını artıracaq və pul köçürmə mexanizmini gücləndirəcək".