ABŞ Ukraynaya kaset mərmiləri göndərir.
Kaset tipli 1 artilleriya mərmisi içində 72 kiçik bomba daşımaqla adi mərmidən 5 dəfə çox təsir dairəsinə malikdir.
2010-cu ildə kaset bombalarının qadağan olunması ilə bağlı Konvensiya qüvvəyə minib. ABŞ, Rusiya və Ukrayna (eləcə də Çin, İsrail, Hindistan, Pakistan, C.Koreya, Braziliya) bu sənədə qoşulmayıb.
Bu tip sursatlatın problemi budur ki, az qismi (2-6% arası) partlamamış qalır və həmin ərazi minalanmış sahə kimi olur. (Pentaqondan bildiriblər ki, Ukraynaya göndəriləcək mərmilərdə bu problem ən minimal səviyyədədir.)
Lakin Ukraynada döyüş gedən ərazilər onsuz da kifayət qədər minalanıb və bunların sayının bir az da artması vəziyyəti dəyişmir. Əvəzində kaset mərmiləri Rusiyanın canlı qüvvəsini və hərbi texnikasını daha sürətlə və böyük miqyasda utilizasiya etməyə imkan verəcək.
ABŞ-da ATACMS ballistik raketlərinin Ukraynaya verilməsi barədə də qurumlararası razılıq əldə olunub və qərar Baydenin imzasına qalıb. (F-16-lar isə belə görünür ki, ən tez gələn ilin əvvəli veriləcək.)
Təəssüf doğuran hal budur ki, effektiv silahlar Ukraynaya gecikmə ilə verilir. Məsələn, kaset mərmiləri, ATACMS və F-16-lar hazırkı hücum əməliyyatına çatdırılsaydı, nəticə daha tez və daha az itki ilə əldə olunacaqdı. Ukrayna ordusu bu gün aviasiya dəstəyi olmadan hücum etmək məcburiyyətindədir, bu isə irəliləyişin çətinliklə və piyada qüvvələrinin ciddi itkiləri hesabına əldə olunmasına gətirib çıxarır.
Hələ də ABŞ-da (ümumən Qərbdə) Ukraynaya güclü hərbi dəstəyin guya eskalasiyaya, hətta 3-cü dünya müharibəsinə səbəb ola biləcəyini düşünən adamlar, yaxud bu yöndə ictimai rəy yaradan "faydalı idiot"lar var. Halbuki Rusiyanın dünya müharibəsi aparacaq macalda və təpərdə olmadığı ortadadır. Həmin idiotlar NATO zirvəsi öncəsi xüsusilə fəallaşıblar və ABŞ-ın nüfuzlu media orqanlarında Ukraynanın NATO üzvlüyü əleyhinə fəal təbliğat aparırlar.