Avropa Mərkəzi Bankı faiz dərəcələrini son 15 ilin ən yüksək səviyyəsinə qaldırıb
Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) mart ayı üzrə faiz qərarını açıqlayıb.
Mia.az xəbər verir ki, AMB gözləntilərə uyğun olaraq faiz dərəcələrini 50 baza bəndi artırıb.
Belə ki, bank depozit dərəcəsini 3 faizə, əsas yenidən maliyyələşdirmə dərəcəsini isə 3,5 faizə qaldırıb.
Bankdan verilən açıqlamaya görə, bu gün qəbul edilən qərarla orta müddətli dövrdə inflyasiyanın 2 faiz hədəfinə qayıtmasını təmin etmək əzmi vurğulanıb.
Xatırladaq ki, AMB ilin ilk iclasında siyasət faizini 50 baza bəndi artırmışdı. Bank sərtləşdirmə dövrünə girdiyi vaxtdan faiz dərəcələrini 350 baza bəndi artırıb. Beləliklə, faiz dərəcələri 2008-ci il böhranından bəri ən yüksək səviyyəyə qalxıb.
Avrozonada İstehlak Qiymətləri İndeksi (CPI) fevral ayında gözləntiləri aşaraq aylıq 0,8 faiz, illik 8,5 faiz artıb. Əsas inflyasiya rekord səviyyəyə yüksəldi. Əsas CPI fevral ayında illik 5,6 faiz rekordu vurdu.
AMB inflyasiyanın 2023-cü ildə orta hesabla 5,3 faiz, 2024-cü ildə 2,9 faiz və 2025-ci ildə 2,1 faiz olacağını proqnozlaşdırıb. Bank baza inflyasiyanın 2023-cü ildə orta hesabla 4,6 faiz, 2024-cü ildə 2,5 faiz və 2025-ci ildə 2,2 faiz olacağını proqnozlaşdırır.
AMB qərarından sonra Avro/Dollar məzənnəsidnə avro 1,06 səviyyəsində möhkəmlənsə də, daha sonra 1,056-a düşüb.