Yaradıcı adamların öz dünyası olur. Onların gözəlliyi də odur ki, heç vaxt kin-küdurət bəsləməzlər. Bir gün baxarsan səni sevə-sevə, öyə-öyə ən yüksək zirvələrə çıxararlar, bir gün də baxarsan ki, səni yerdən-yerə vurub səndən kiçik bir şey üstündə küsdülər.
Ona görə də Azərbaycanda yaradıcı adamlara iki cür baxış olur:
1. Başıxarab adam kimi baxırlar
2. Ciddiyə almırlar.
Müdrik xalqımızın bu uzaqgörən və siyasi baxışının nəticəsidir ki, Azərbaycanda əsl yaradıcı adamlar acından ölən, küçələrdə qalan, işsiz gücsüz, bir sözün, bir şeirin, bir hekayənin dalına düşən avam adamlar hesab olunurlar.
Hər şey cəhənnəm, mayasında azdan-çoxdan İlahi yaradıcılıqdan pay alan və hər vəchlə yaltaqlıq edib, hökumətin qucağında özünə xüsusi yer edənlər də öz yaradıcı həmkarlarını ələ salıb, gülməklə məşğul olur.
Ona görə də, gözəlim məmləkətimizdə hər şey başayaqdır. Məsələn: qiymətlər az qala 50-100 faiz qalxanda dövlət məmurlarının əməkhaqqısı 10-15 faiz qalxır. Əhalinin yarısı acından ölür. Digər yarısı isə, bu aydan o biri aya ailəsini zar-zor keçirir ki, başqalarına borclu qalmasın...
Bu ara televiziyalarımız da öz ampluasında. Acından ölürəm deyə, şikayət edənləri işdən çıxarırlar ki, acından ölürəm deməsi real görünsün. Bu sahədəki rəhbərləri ancaq çal-çağır düşündürür. TV-lərdə Zaurların, Xoşqədəmlərin, Elgizlərin evlilik şouları boy göstərir.
Elə bir televiziyamız yoxdur ki, orda ölkənin daxili problemlərinə həsr olunmuş veriliş olsun. Axırıncı dəfə belə bir verilişdə ekspert Fransadakı mitinqdən danışaraq, Makronun qabırğasına necə döşəyirdisə, dedim o sarı gədə indicə Fransadan gəlib deyəcək ki, ə yaxı, bildik, biz ermənilərin bacısıyıq, kişi deyilik. Amma sən də kişisənsə arada öz gözünüzdəki tiri gör də... Gərək bu tiri çıxarıb, münasib yerinizə soxaq ki, görəsiniz?
Nəsə... Yüksək intilgentə malik KVN-şiklərimizin Televiziya rəhbəri, jurnalistikaya aid olmayan adamların bu sahənin başbilənləri olması da ayrı bir aləmdi. Hansı haqqında da yazsan ki, axı sənin burda nə itin azıb? Bura sənin yerin deyil, deyəcəklər ki, yuxarıdan belə məsləhət oldu.
Deməli, gözəlim məmləkət, yuxarıdan necə məsləhət olursa, o cür də idarə olunur. Bəlkə də belə deyil. Amma o yuxarılardan soruşmaq lazımdır, görək, biz aşağıların acından ölməsi onların məsləhətidir, ya yox? Əgər onların məsləhətidirsə, desinlər, biz də şikayət etmədən, canla-başla acından ölməyimizə baxaq. Yox əgər onların məsləhəti deyilsə, yuxarılara bu cür şər atırlarsa, daha pis.
Onda yuxarılara deyim bilsinlər: bir gün Əzrayıl gəlir Əli kişinin canını almağa. Əli kişi də çox əməlisaleh adam olur. Əzrayıl Əli kişinin canını almaq məqamında olarkən Əzrayıla məlumat gəlir ki, səhv gəlib. Ölüm növbəsi Əli kişidə deyil.
Əzrayıl Əli kişinin qorxudan rənginin ağardığını görüb, deyir: Madam səni belə çox qorxutdum, məndən nə diləsən edərəm.
Əli kişi deyir, heç zad, madam bir gün gələcəksən, onda öncədən xəbər edərsən.
Aradan xeyli vaxt keçir. Günlərin birində Əzrayıl yenidən Əli kişini qarşısına keçir və deyir:
- Dur gedək!
Əli kişi bir aşağı baxır, bir yuxarı baxır və deyir:
- Bu boyda da namərdlik olar? Gəlməmişdən bir xəbər göndərərdin, mən də hazırlığımı edərdim. Heç olmasa əlimdəki işi bitirərdim.
Əzrayıl halını pozmadan deyir:
- Sağdakı qonşun Məmmədi tanıyırdın?
Bəndə dərhal cavab verir:
- Əlbəttə, Allah rəhmət eləsin.
Əzrayıl:
- Onu keçən ay apardım. Soldakı qonşun Qulamı tanıyırdın?
Bəndə yenə dillənir:
Əzrayıl yenə halını pozmadan:
- Onu da keçən həftə apardım. Day bundan başqa nə cür xəbərdarlıq edəydim sənə?
Bu misalı ona görə çəkdim ki, bir neçə ay öncə Cənubdakı qonşumuzda, bir aydır ki, qərbdəki qardaş bildiyimiz qonşuda, dünən də Şimal-qərb tərəfdəki
qonşumuzda baş verənlər, bizim üçün də xəbərdarlıqdır.