"Bakı xəbər" qəzetinin Baş redaktoru
Naxçıvan Ali Məclisi sədrinin müşaviri vəzifəsini daşıyırdım, 4 saylı Babək-Şahbuz seçki dairəsindən (indiki 5 saylı Babək-Şahbuz seçki dairəsi) Azərbaycan Milli Məclisi üzvlüyünə namizədliyimi irəli sürdüm.
Həm Naxçıvan Ali Məclisində işlədiyimə, həm də Naxçıvan televiziyasında siyasi şərhlər verdiyimə, eləcə də ümumi Azərbaycan mediasında mütəmadi çıxışlar etdiyimə görə, az-çox tanınırdım.
Babək və Şahbuz rayonlarının 60-a yaxın kəndində seçicilərlə canlı görüşlər keçirdik, çox fəal kampaniya apardıq. 9 namizəd-iddiaçı idik. O zamankı seçki qaydalarına görə seçki ikinci mərhələyə də qala bilirdi.
İlk səsvermə dəqiqələrindən məlum oldu ki, bütün icra orqanlarına Rza İbadovun qələbəsini təmin etmək tapşırığı verilib. Buna baxmayaraq, Rza ilk turda yetərli səs toplaya bilmədi. Səs sayına görə, Rza 1, Hacı İbrahim 2, mən 3-cü yeri tutduq. Hacı İbrahim ikinci turdan imtina etdi.
Qanuna görə, ikinci tura mənimlə Rza İbadov qalmalı idik. Rza məni 2-ci turda iştiraka razı salmaq üçün hər şey etməyə hazır idi. Ancaq dedim ki, mən nəticəsi bu başdan bəlli seçkiyə qatılmaq və kiməsə belə qələbənin qürurunu yaşatmaq istəmirəm.
Beləliklə, hamı Rza İbadovla seçkiyə rəqib kimi qatılmaqdan imtina etdiyi üçün onunla ikinci tura 9-cu yeri tutmuş o zaman Şahbuz rayon icra hakimiyyətində işləyən bir məmur xanımı razı sala bildilər.
Qanuna görə, ikinci tura rəqib kimi heç kim qalmasaydı, birinci mərhələnin yekunları ümumiyyətlə, ləğv olunmalı idi. Beləliklə, işləri düzüb qoşaraq Rza İbadovu deputat seçdirdilər. Bütün bu proseslərin "dahiyanə təşkilatçısı" isə o zaman Naxçıvan Baş nazirinin xarici iqtisadi əlaqələr üzrə müavini Vasif Talıbov oldu...
Seçkilərdən sonra soruşdum ki, niyə mənə maneələr yaradıldı, bunu öncədən də demək olardı ki, seçkiyə qatılma.
Cavabı belə oldu: sənə deyilsə ki, iclasların birində Milli Məclisin sədrini kəskin tənqid etmək lazımdı, edəssənmi?
Dedim axı, Milli Məclisin sədri Heydər Əliyevin komandasında ikinci şəxsdir, niyə vurulmalıdır ki?