Flora Kərimova Prezidentlə səfərindən danışdı: "Hərdən kütlə onu başa düşmür, belə olanda yanıb-tökülürəm"
“Şuşa mənim iztirabım idi. İndi isə mən Şuşaya görə qorxu içində yaşayıram, bu qələbə oturuşmayana qədər belə davam edəcək…”
Mia.az xəbər verir ki, bu sözləri Yenisabah.az-a illər sonra Şuşaya yollanan Xalq artisti Flora Kərimova deyib.
O, Şuşa üçün axıtdığı göz yaşlarını birdəfəlik sildiyini bildirib:
“Mən çoxdan Şuşanın həsrətində idim, göz yaşlarımı birdəfəlik sildim. Əvvəllər oxuyanda, danışanda kövrəlirdim, xəstələnirdim, gözüm yolda idi. Bütün günü səksəkədə idim ki, görüm kim nə dedi, məsələ necə oldu və s. Şuşa mənim iztirabım idi. İndi isə mən Şuşaya görə qorxu içində yaşayıram, bu qələbə oturuşmayana qədər belə davam edəcək. Gərək Azərbaycan tarixə “Dəmir Yumruq” adı ilə yazılsın. Çünki sərkərdəmiz bütün yumruqları səfərbər etdi. O qələbə çaldı, indi biz hamının üzünə dik və fərəhlə baxa bilirik. Dəmir yuruq bizi əsrlər boyu davam edən əsrlikdən çıxardı və bütün Azərbaycanı öz ətrafında birləşdirdi. Hər millət öz qəhrəmanına borcludur. Şəxsən məni o “dəmir yumruq” yaşatdı, yoxsa bütün ümidimi itirmişdim. Birdən-birə millət birləşdi, hayqırmağı bacardı, bax onda mən də ümidləndim”.
80 yaşlı sənətkar Şuşada baş tutan konsertdə Prezident İlham Əliyevin sadə davranmasından danışaraq, onu təqdir edib:
“Biz Şuşada olanda Prezidenti görürdük, nə qədər sadə idi, hamımıza qarışmışdı. Hər addımında sanki demək istəyirdi ki, mən sizin övladınızam, mənə Allah kimi baxmayın, torpağın oğlu kimi baxın, belə qiymət verin, etdiklərimin qədrini bilin. Əvvəllər mənim “bir yumruq kimi” ifadəsindən zəhləm gedirdi, çünki çox yaltaqlar bunu istifadə edirdi, amma sərkərdəmiz o bir yumruğu əməldə göstərdi. Əbülfəz Elçibəy deyirdi ki, “deməyin ölümə gedirəm, deyin ki, öldürməyə gedirəm”. Bax bunu Ali Baş Komandanımız etdi. O dedi ki, mən millətimlə məsləhətləşirəm, ondan heç nə gizlətmirəm. Hərdən kütlə onu başa düşmür, belə olanda yanıb-tökülürəm. Siz nəticəni gördüz, gözdən salmaq üçün nəsə deyəndə utanmırsınız?
Biz Şuşada xeyli şənləndik, amma baxın, gələn kimi Qaragöllə bağlı problemlə üzləşdik. Öz-özümə dedim ki, can bala, bir az sevindin, onu da bura gələn kimi burnundan tökdülər. O konsertdə onun prezident olduğu yadından çıxmışdı. Mən onu çox istəyirəm, ona vətənimlə, uca başımla borcluyam. Bax, indi mən bu sözləri deyə bilərəm. Şuşaya getdim, oranın havasını alanda dedim ki, şükür sənə, ay Allah, bu günü mənə yaşatdın. Prezident mənə bunu deməyə imkan verdi”.