Mia.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Ruslan Bəşirli 2 gün öncə rəhbəri olduğu saytda Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyasının (AMİP) lideri Etibar Məmmədovla bağlı material yayımlandığını bildirib. "Akif Muradverdiyevin həbsində Etibar Məmmədov izi" başlıqlı yazının ictimailəşməsindən sonra isə tərəflər arasında gərginlik yaranıb.
R.Bəşirlinin sözlərinə görə, bu yazıdan sonra partiya funksioneri Əli Orucov ona zəng vurub. Onun açıqlamasına müvafiq olaraq sayt təkzib mətni yayıb. Lakin iş bununla yekunlaşmayıb.
Etibar Məmmədov Ruslan Bəşirli və saytı barədə "Azvision.az” saytına açıqlama verib. Əli Orucov isə Mia.az saytına danışıb. R.Bəşirlinin dediyinə görə, hər iki material xeyli sərt və təhqiramiz olub. Bundan sonra o da "Yeni Müsavat”a və "Aznews.az”a danışaraq, öz təbirincə desək, "yumşaq" formada qarşı tərəfin münasibətlərinə cavab verib.
"Telefondakı şəxs kimliyini açıqlamadan məni təhqir etməyə, hədələməyə başladı. Etibar Məmmədovun fanatı olduğunu söyləyərək, jarqonlarla danışdı. "Səni öldürərəm” deyirdi. İkinci dəfə də başqa bir açıq nömrədən yenə həmin şəxs zəng vuraraq, təhqiramiz ifadələr işlətdi. Bunlardan sonra Daxili İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinə və Baş Prokurorluğun mətbuat xidməti rəisinə zəng vuraraq, vəziyyəti açıqladım. Onlar 102-yə zəng vuraraq, bu barədə məlumat verməyimi tövsiyə etdilər. Hazırda Binəqədi Rayon Polis İdarəsinin 5-ci Polis Bölməsinə gedirəm. Artıq zəng vurub, oradan çağırıblar. Mən demirəm ki, bu işi Etibar Məmmədov sifariş verib. Sadəcə olaraq, ortada fakt var ki, Azərbaycanda zəng vurub, jurnalisti hədələyir, təhqiramiz ifadələrlə alçaldırlar. Onu da bildirim ki, əgər bu işin arxasında həqiqətən AMİP durursa, onda bir vaxtlar prezidentliyə namizəd olan Etibar Məmmədov seçilsə idi, düşünün, ölkədə nələr olardı?
Bir analitik yazıya belə dözümsüzlük nümayiş etdirən kəs, prezident olsa, necə olardı?!”
070 610 35 46”
"Avropa.info” xəbər portalının rəhbəri, keçmiş siyasi məhbus Ruslan Bəşirli təzyiq və təhdidlərə məruz qalması ilə bağlı bəyanat yayıb.
Bəyanatda 2 gün öncə rəhbəri olduğu saytda Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyasının (AMİP) lideri Etibar Məmmədovla bağlı yayılan materialdan sonra partiya ilə sayt rəhbəri arasında gərginlik yaşandığı bildirilir.
"Akif Muradverdiyevin həbsində Etibar Məmmədov izi" başlıqlı yazının ictimailəşməsindən sonra AMİP tərəfi ilə saytımız arasında gərginlik yaranıb. Sözügedən yazıdan sonra partiya funksioneri Əli Orucov sayta zəng vurdu və onun da açıqlamasını təqdim etdik. Lakin səhəri gün Etibar Məmmədov mənim və saytın barəsində "Azvision.az” saytına açıqlama verərək bizi təhqir etdi . Əli Orucov isə "Mia.az” saytına göndərdiyi məktubda yenə də təhqiramiz tonda danışdı. Bundan sonra o da "Yeni Müsavat”a və "Aznews.az”-a açıqlama verərək, mən də bir qədər yumşaq formada təhqirlərə cavab verdim. Bu gün isə müxtəlif saatlarda açıq iki nömrədən mənə zənglər gəldi.
Telefondakı şəxsi kimliyini açıqlamadan məni təhqir etməyə, hədələməyə başladı. Etibar Məmədovun fanatı olduğunu söyləyərək, jarqonlarla danışdı. "Səni öldürərəm” deyirdi. İkinci dəfə də ayrı bir açıq nömrədən yenə həmin şəxs zəng vuraraq, təhqiramiz ifadələr işlətdi. Bunlardan sonra Daxili İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinə və Baş Prokurorluğun mətbuat xidməti rəisinə zəng vuraraq vəziyyəti açıqladım. Onlar mənim 102-yə zəng vuraraq bu barədə məlumat bildirməyimi tövsiyə etdilər. Bundan sonra məni 5-ci polis bölməsinə çağırdılar. Mən telefonuma zəng edən həmin nömrələrin vaxtını onlara telefonumdan göstərdim. Polis bu işi araşdıracağına söz verdi. Bu məsələ ilə bağlı mətbuata verdiyim açıqlamadan sonra AMİP funksioneri Əli Orucov mətbuata verdiyi açıqlamada mənim və Avropa.info saytı haqqında aşağılayıcı tonda danışıb. Mən ona cavab vermək istəməzdim. Lakin onun söylədiyi bir fikir, guya ki, mənə gələn təhdid zənglərini özümün təşkil etməyim haqqında dedikləri məni buna reaksiya verməyə məcbur etdi. Əvvəla, həmin zənglər gələn zaman biz bir neçə jurnalistlə tədbirlərin birində idik və bu təhdid zənglərinin olmasına həmin jurnalistlər şahiddirlər.
İkincisi, yəqin ki, güc strukturları bu məsələni araşdıracaqlar. Sizin bu məsələ ətrafinda belə canfəşanlıq göstərməyiniz şübhələrə yol açır. Çünki, mən Müsavat.com saytına verdiyim açıqlamada bunun Etibar Məmmədov tərəfindən təşkil edilməyinə inanmaq istəmədiyimi bildirmişəm. Avropa.info-nu AMİP-lə konfliktə girməklə məşhurlaşdırmaq istəməyimlə bağlı sərsəmləmələrə gəlincə, dünyada saytların reytinqini açıqlayan bir sıra saytlar var. Buyurun baxın. AMİP-lə məşhurlaşmaq istəyimizin olması haqqında fikirlərinizə gəlincə, Allah heç kimə belə "məşhurluğu" göstərməsin.
Avropa.info-nu gündəlik izləyən oxucuların sayı AMİP-in üzvlərindən bəlkə də yüz dəfələrlə çoxdur. Bu vaxtadək heç vaxt AMİP-lə münaqişəmiz olmayıb və etiraf edim ki, Azərbaycan siyasi səhnəsində demək olar ki, olmayan bir qurumla münaqişəyə girmək ağlımızdan belə keçməyib. Biz yazı dərc etmişik və əks tərəfin də mövqeyini işıqlandırmışıq. Sonradan isə mətbuatda təhqirlə, daha sonra isə telefon təhdidləri ilə üzləşmişik. Vəssalam. Məsələ bu qədər bəsit".
Sonda Avropa.info rəhbərini təhdid edən telefon nömrələrini təqdim edirik.