"Müsavat” qəzetinin ardınca "Azadlıq” qəzeti də süni əngəllərlə üzləşdi. Azərbaycan mediasında xüsusi çəkiyə malik bu iki qəzetə yaradılan əngəllər, təbii ki, ən çox media təmsilçilərini narahat edir. Ekspertlərin bəzisi kağız mediaya olan təzyiqlərin qorxusu olmadığını vurğulayır və bildirirlər ki, internet dünyası hər bir media çətinliyini sığortalayır. Lakin bəzi ekspertlər bunun birbaşa KİV-ə zərbə olacağını düşünür. Mövzu ilə bağlı Müstəqil İnformasiya Agentliyinin (miaz.az) redaktoru Zaur ƏHMƏD birlik.az saytına münasibət bildirdi:
"Mən, ümumiyyətlə, istənilən KİV-ə təzyiqi pisləyirəm. Hesab edirəm ki, "Azadlıq”la "Yeni Müsavat”a təzyiqlər və bu qəzetlərin çökdürülməsinin arxasında siyasi məqamlar var. Bu iki qəzet Azərbaycanın müstəqil mediasının formalaşmasında, böyüməsində mühüm rol oynayıblar. Bir müddət Azadlıq qəzetində çalışan bir qələm əhli kimi, o mətbu orqanın bağlanmasına üzülürəm. Əgər, bu haqsızlığa ədalətsizliyə etirazımızı bildirməsək, buna qarşı durmasaq, sabah bizim də qapımız döyüləcək, o təzyiq və təqiblərlə üzləşəcəyik. Ona görə də hansısa bir məmurun iddiası ilə qəzetləri xirtdəyə qədər borclandıraraq bağlanmasına səbəb olanlara dur deməyin zamanıdır. Əks-təqdirdə bu iki qəzetin sıradan çıxması Azərbaycan yazılı mediasına böyük zərbə ola bilər. Ümid edək ki, hər iki qəzetdəki dostlarımız bu çətinliyin də öhdəsində gələ biləcəklər. Biz də həmkar kimi onlara dəstək olacağıq.”