"Aşıq sənətindən bixəbər olanlar araya "qılçıq" atıblar" - Aşıq Əhməd Rüstəmovla müsahibə
Əhməd Rüstəmov müasir Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndələrindən biridir.
Mia.az xəbər verir ki, qədim Şirvanda yaşayıb-yaradan bu qocaman el sənətkarı gənclik təravətini, cavanlıq şövqünü, istedadının tükənməz qüvvəsini səsində, sözündə yaşatmaqdadır. Ustad aşıqla gorüşümüz ayaqüstü olsa da, çox mətləblərə işıq saldıq.
– Ustad, Şirvanda çalınıb-oxunan saz havaları üçün “adqoyma mərasimi” keçirməyiniz barədə bilgimiz var. Bu haqda bir neçə kəlmə oxucularımıza məlumat verməyinizi xahiş edirik.
– Şirvanda yüzəcən saz havası var. Bu havaların bir çoxunun adını indiki nəsil yaxşı bilmir. Yaxşı yadımdadır, 1960-cı ildə flarmoniyanın bağında məşhur Aşıq Bilalın sagirdi Aşiq Qurban Sadıqov, Aşıq Şamil, Aşıq Pənah, Aşıq Şakir, Aşıq Məmmədağa və mən sazlı-sözlü bir məclis təşkil etmişdik. Orada Aşıq Qurban dedi ki, bəzi aşıq havalarının adları yoxdur və yaxşı olar ki, bu havalara ad qoyaq. Elə oradaca hər havaya öz manasına uyğun ad qoyub, bu havaları eyni adla ifa edəcəyimizə söz verdik.
–Bəzən aşıq sənətini şərq və qərb kimi müxtəlif mənşələrə ayırırlar. Aralarındakı fərqli cəhətlərə görə oxşar cəhətləri də bütünlükə inkar edirlər. Bu məsələyə sizin baxışınız necədir?
–Doğrudan da ciddi məsələyə toxundunuz. Aşıq sənətindən bixəbər olanlar araya "qılçıq" atıblar. Şirvan aşığı, Göyçə aşığı, Borçalı aşığı, nə bilim hara aşığı. Hətta bəzi bölgə aşıqlığını yeganə aşıq sənəti kimi təqdim edərək, digər bölgələrdəki aşıqların fəaliyyətinə kölgə salmağa çalışırlar. Azərbaycan aşıqlarının qoşub-oxuduqları havacatların hamısı bir kökdən gəlir. Ancaq hər elin, hər obanın öz yolu, öz üsulu, öz danışıq, ifadə tərzi var.
Yəni zaman, məkan, şərait, dəb, ürf, adət var. Bir də görürsən Şirvan aşıqlarına irad tuturlar ki, nağara nədi, balaban nədi... Mənə görə nağara, dəf musiqinin ritmidi. Hər havanın öz taktı, ritmi var. Bu, taktdı, ölçüdü, mizan-tərəzidi, əl-ayaq, ağız bütövlüyüdü. Saza, balabana nağara qoşulanda musiqi bir az da şaqraq çıxır, bir az da şirin alınır. Hansı çalğıda dəf yoxdu? Bütün musiqilərin hamısında dəf var.
– Ustad, bəzi saz havalarının xalq mahnılarına aid edilməsinin də şahidi oluruq.
– Bizim müəllifli, müəllifsiz bir çox aşıq havaları şirin olduğuna görə onlardan bəstəkar da, müğənni də bəhrələnir. Misal üçün, deyək ki, “Kəcavələr düzüm-düzüm düzüldü” başlıqlı aşıq mahnısını götürüb belə oxuyurlar:
Kəcavə dikləndi yoxuş başına,
Ala gözlə doldu qanlı yaşına.