"Xural” qəzetinin hazırda həbsdə saxlanılan baş redaktoru Əvəz Zeynallının 10 saylı cəzaçəkmə müəssisəsindən (CÇM) Bakı İstintaq Təcridxanasına köçürülməsi haqda qərar verilib. Buna səbəb Ə.Zeynallının daha bir məhkəmə işinə baxılması göstərilib.
Baş redaktorun həyat yoldaşı Məlahət Zeynallının MİA-ya verdiyi məlumata görə, budəfəki məhkəmə prosesi 2 il əvvəl "Xural” qəzetində çıxmış "Baltika-Bakı” MMC-nin pivə istehsalını antisanitariya şəritində aparması ilə bağlı tənqidi yazıya görədir.
"Baltika” MMC-nin Rusiyanın Sank-Peterburq şərəhində yerləşən baş ofisindən Azərbaycana təyin olunmuş rəhbəri Adam Tlexurayın bununla bağlı məhkəməyə müraciət edib, "şərəf və ləyaqətin təhqir olunması” iddiası qaldırıb.
”A.Tlexurayın 2 ilə yaxın müddətdə Azərbaycanı tərk etməsinə və faktiki olalaq iddiaçı tərəfin məhkəmədə iştirakının təmin olunmamasına baxmayaraq, Azərbaycan məhkəmələri siyasi sifarişlə A.Tlexurayın əsassız iddialarını, cavabdeh tərəfin göstərdiyi fakt və dəlillərə əhəmiyyət vermədən təmin edib. Ondan sonra bir-birinin ardınca bu işlə bağlı "quraşdırma məhkəmə prosesləri” başlayıb. Nərimanov rayon məhkəməsinin qərarından Apellyasiya Məhkəməsinə şikayət verən Əvəz Zeynallının məhkəmədə iştirakı təmin olunmadığından Ali Məhkəmə Apellyasiya Məhkəməsinin qərarını ləğv edərək, yenidən özünə qaytarıb. Buna baxmayaraq, Apellyasiya Məhkəməsi bir daha əvvəlki qərarını qüvvədə saxlayıb. Əvəz Zeynallı bu qərardan Ali Məhkəməyə kassasiya şikayəti verib. Kasassiya şikayətinə 5 noyabr 2013-cü il saat 10:00-da Ali Məhkəmədə baxılacaq”-deyə baş redaktorun xanımı qeyd edib.
Məlahət xanımın sözlərinə görə, son bir neçə ildə məhkəmələrin qanunsuz və ədalətsiz keçirilməsinin şahidi olan baş redaktor, bu dəfəki prosesin də yarım saat ərzində başa çatacağını əsas gətirərək və Ali Məhkəmənin də bir daha siyasi sifariş əsasında qərarı qüvvədə saxlayacağını nəzərə alaraq, ədliyyə nazirinə və həbsxana rəhbərliyinə yazılı şəkildə müraciət edib, qısa müddət üçün yenidən Bakı İstintaq Təcridxanasına köçürülmək istəmədiyini bildirib. Belə hallarda müstəsna hüquqlar tanındığından o, bu hüquqlarından istifadə etməyə çalışıb. Beləki Ə.Zeynallı vəsatətlə çıxış edərək, CÇM-dən birbaşa Ali Məhkəməyə və məhkəmədən sonra CÇM-ə qaytarılması üçün şərait yaradılmasını xahiş edib. Lakin Ədliyyə Nazirliyi Ə.Zeynallının ərizəsini təmin etməyib. Ə.Zeynallı ədliyyə sisteminin insan hüquqlarını nəzərə almadan həyata keçirilməsinə öz etirazını bildirib: "Azərbaycanın ədliyyə sisteminin Avropa standartlarına çatdırılması üçün hər il dövlət büdcəsindən milyonlarla manat vəsait ayrılır. Amma təcrübədə bu vəsaitlərin hansı məqsədlər üçün xərcləndiyi hiss olunmur. Yenə də köhnə sistem qüvvədədir. Qısaçəkən məhkəmələr üçün yenidən BİT-na aparılma və qısa müddətdən sonra yenidən CÇM-ə qaytarılma əlavə işgəncədən başqa bir şey deyil. Əlaqədar qurumlar bu məqamı diqqətə almalıdırlar”.
Qeyd edək ki, Ə.Zeynallı 2011-ci il oktyabrın 28-də həbs olunandan sonra Nərimanov rayon Məhkəməsinin hakimi Sevinc Quliyeva A.Tlexurayın 150 min manatlıq iddiasını qismən təmin edərək, "Xural” qəzetini 50 min manat cərimələmiş, Bakı Apellyasiya Məhkəməsi isə, Ə.Zeynallının apellyasiya şikayətini qismən təmin edərək, cərimə məbləğini 50 min manatdan 25 min manata endirmişdi.