Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü
Biz bu sevimli xanım müğənnimizin səsi ilə böyüdük. Hər gecə, hər sabah öz səadətimizi axtara-axtara çox sevdiyimiz universitetə tələsdik, gələcəyə inanan tələbə adını daşıdıq, o mehriban, o əziz tələbəlik illərində seçdiyimiz ixtisasımızı, əziz müəllimlərimizi, qəhrəmanlar, nər oğullar diyarı ana Vətənimizi, istəyi nur, arzusu nur, hər qayası Koroğlu olan böyük Azərbaycanımızı sevdik, onu diyar-diyar gəzib, məhəbbəti neçə-neçə könüldə yuva quran Dördyolunun kəhrizi buz kimi olan gözəl Gəncəni, adı dillərdən düşməyən Bakını dolaşdıq...
Onun səsi, ifası sehrli bir aləm, ecazkar bir sənət çeşməsi oldu.
Və ötən illər ərzində dinlədikcə doymadığımız, bizi ovsunlayan təkrarsız, incə səsi, şirin avazı ürəyimizə məlhəm oldu... Beləcə, canlı karifeyimiz, Xalq artisti Elmira Rəhimova vurğunu olduğu o sənətin əlçatmazlığını, ucalığını hər zaman qoruyub saxlamağı bacardı...
Elmira xanım Rəhimova 13 avqust 1941-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub.
Azərbaycan Dövlət Dillər İnstitutunu (1970), Azərbaycan Dövlət Musiqi Texnikumunu (1965) bitirmişdir.
1956-cı ildən Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının və Azərbaycan Teleradio Verilişləri Şirkətinin solistidir.
Elmira Rəhimova Azərbaycan bəstəkarlarının mahnılarını özünəməxsus ustalıqla ifa etmişdir. Dünyanın 60-dan çox ölkəsində konsert proqramları ilə çıxış etmişdir.
Elmira Rəhimova 1950-ci illərin sonunda hind mahnılarının ifaçısı kimi tanınıb, Hindistanın Baş naziri C.Nehrunun dəvəti ilə iki dəfə (1957-1959, 1961) Hindistanda olub, hind mahnı və rəqslərini öyrənmişdi.
Elmira Rəhimova bir müddət Hindistanda yaşayıb. Müğənninin açıq səma altında oxuduğu Qənbər Hüseynlinin "Cücələrim" mahnısı sürəkli alqışlarla qarşılanıb. Ən maraqlısı o idi ki, 30 minlik hind tamaşaçısı mahnını xorla oxuyurdu və sonra müğənnidən həmin mahnını təkrar etməsini xahiş etmişdi.
Xalq artistinin yaradıcılığı çoxşaxəlidir. Onun repertuarına xalq mahnıları, təsniflər, bəstəkar nəğmələri daxildir. Müxtəlif musiqi ansamblları ilə uğurla çıxış edən Elmira xanımın ifasında dəfələrlə eşitdiyimiz "Ana laylası", "Mən anayam", "Küsüb məndən", "Sənin gülüşlərin", "Odlar yurdu", "Tələbə", "Tələbəlik illəri", "Xoşbəxtlik", "Sən yadıma düşəndə" və başqa mahnıları çox fərqli və qeyri-adi bir ahəngdə olub.
Müğənninin ötən illərdə oxuduğu "Tələbəlik illəri", "Səadət", "Gəncəm", "Doğma diyar", "Saçları şəlaləsən", "Yenə sənsiz bu axşam", "Sən yadıma düşəndə"... mahnıları bu gün də dillər əzbəridir və yeni qədəmlərini atan müğənnilər onun təcrübəsindən bəhrələnir, bu sənətin sirlərini öyrənirlər.
Xalq artisti Elmira Rəhimovanın həm də gözəl ailəsi - bir oğlu və iki nəvəsi vardır. Onun evində adını daşıyan nəvəsi yaşayır...
P.S. Azərbaycanın Xalq artisti ELMİRA RƏHİMOVAnın doğum günüdür. Dəyərli sənətkarımızı təbrik edir, cansağlığı, yeni sənət sevincləri arzulayırıq!.