Xəbər verdiyimiz kimi, dünən Ağdam rayon Məhkəməsində Tərtər rayon Baytarlıq İdarəsinin müdiri Məhərrəm Əliyevin xüsusi ittiham qaydasında Demokratiya.info Xəbər Portalının təsisçisi Xəyyam Salmanzadəyə qarşı qaldırdığı iddiaya baxılıb.
Qeyd edək ki, eyni ittiham üzrə 3-cü dəfə idi ki, məhkəməyə müraciət edən Məhərrəm Əliyev məhkəmə zalında da ərizəsini geri götürərək, iddiasından əl çəkib. Buna səbəb isə Baytarlıq İdarəsinin müdirinin fakt qarşısında qalması və bizim rayondakı vəziyyətlə bağlı yazdıqlarımızın həqiqət olması ilə bağlı olub. Xəyyam Salmanzadə bununla bağlı açıqlamasında qeyd edib ki, təkcə bu il ərzində Demokratiya.info 13 dəfə məhkəməyə verilib:
«Hər dəfəsində də bizə qarşı iddia qaldıran həmin məmurlar qələbə qazanacaqlarını düşünürdülər. Lakin əlimizdəki təkzibolunmaz faktların mövcudluğu həmin məmurları bir-bir geri çəkilməyə məcbur edib. Bu məhkəmə proseslərinin hamısında bizə qarşı iddia qaldıranların hamısı iddialarını geri çəkməli olublar. Tam əminliklə deyirəm ki, Demokratiya.info saytı kimsəyə qarşı qərəzli deyil və kampaniyalara da qoşulmur. Bizə əyalətlərdə və ölkədə baş verənləri olduğu kimi qələmə almağa çalışan az sayda saytlardan biriyik».
Salmanzadə vurğulayır ki, məmurların məhkəməyə müraciət etmə praktikası aradan qalxmalıdır. Onun sözlərinə görə, hər bir məmur haqqında yazılan istənilən informasiyaya dözümlü yanaşmalıdır:
«Bu məmurlar məhkəmələrə müraciət etməklə guya, bizi susdura biləcəklərini düşünürlər. Tövsiyyəm odur ki, bunca zəhmət və əziyyətə düşüncə, bircə dəfə telefonu qaldırıb münasibət bildirsinlər. Guya, aylarla məhkəmə qapılarında dolaşmaqdan bir fayda hasil olur?».
Demokratiya.info-nun rəhbəri məmurları Prezident İlham Əliyevdən nümunə götürməyə də çağırıb: «Cənab Prezident dəfələrlə bəyanatlarında bildirib ki, mətbuatın yazdıqlarına diqqət yetirir və ölkədə baş verənlərlə bağlı mediada yayımlanan xəbərlərin onun üçün əhəmiyyəti çoxdur. Eyni zamanda, dövlətimizin başçısı bütün məmurlara tapşırır ki, jurnalistləri məhkəməyə verməsinlər. Və buna nümunə olaraq özünü göstərir. Çünki dövlət başçımız heç bir zaman mətbuat nümayəndəsini məhkəməyə verməyib. İndi sual olunur ki, yerli məmurlar özlərini Prezidentdən üstünmü sayırlar?»