Müsabqə "Azərbaycan Respublikasında kütləvi informasiya vasitələrinin inkişafına dövlət dəstəyi Konsepsiyası" ilə müəyyən edilmiş dövlət dəstəyinin prioritet sahələrinə uyğun olaraq aşağıdakı istiqamətlər üzrə ekçiriləcək:
№ | İstiqamətin adı | Mövzular |
1. | Vətəndaş cəmiyyəti, hüquqi dövlət quruculuğu | 1) Dövlət - vətəndaşın rifahı üçün, vətəndaş - dövlətin gələcəyi naminə 2) Hüquqi dövlət quruculuğunda islahatlar: açıq cəmiyyətin təşviqi 3) Milli maraqların təmin olunmasında vətəndaş cəmiyyəti institutlarının rolu |
2. | Fikir, söz və məlumat azadlığının, plüralizmin inkişaf etdirilməsi | 1) Fikir, söz və məlumat azadlığına yol açan media siyasəti 2) Modernləşmə və qlobal informasiya məkanına inteqrasiya milli maraqları əks etdirməlidir 3) Azad fikir və medianın ictimai məsuliyyəti |
3. | İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, vətəndaşların hüquqi, siyasi mədəniyyət səviyyəsinin yüksəldilməsi, sosial və siyasi fəallığının artırılması | 1) Azərbaycanda insan hüquqlarının təminatı: real nailiyyətlər və aktual məsələlər 2) Davamlı inkişafdan doğan sosial və siyasi vətəndaş fəallığı 3) İnsan hüquqlarının qorunması və vətəndaş cəmiyyəti |
4. | İctimai və dövlət maraqlarının müdafiəsi | 1)Dövlət-vətəndaş münasibətlərində ictimai maraqlar 2)İnsan inkişafı dövlət siyasətinin əsasıdır 3)Dövlətçilik maraqları ümummilli məsələdir |
5. | Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin müdafiə edilməsi | 1) İşğalçı Ermənistan dünyanın qınaq hədəfində 2) İşğal edilmiş ərazilər erməni terrorizminin əsas məkanlarından biri kimi 3) Hər gün, hər ay bizi qələbəyə yaxınlaşdırır |
6. | Azərbaycan Respublikasının dünya birliyinə inteqrasiyası, region ölkələri və digər dövlətlərlə, beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi | 1) Regional inteqrasiya prosesində Azərbaycan amili 2) Azərbaycanın beynəlxalq münasibətlər sistemində rolu 3) Düşünülmüş müstəqil xarici siyasət uğurlu əməkdaşlığın əsasıdır |
7. | Qaçqın və məcburi köçkünlərin, əhalinin sosial cəhətdən qayğıya ehtiyacı olan təbəqələrinin problemlərinin həlli ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərin işıqlandırılması | 1) Böyük qayıdışa aparan addımlar 2) Məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması sosial siyasətin əsas qayələrindən biridir 3) Qaçqın şəhərciyində bir gün |
8. | Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin, milli adət-ənənələrinin və mədəniyyətinin təbliği | 1) Dövlətçilik tariximizin unudulmaz səhifələri: dünən və bu gün 2) Dünya mədəniyyətinə töhvlər verən müasir Azərbaycan... 3) Müasir dövrdə yas və toy mərasimləri |
9. | Azərbaycançılıq ideyasının təbliği | 1) Azərbaycan naminə - fikirdə, sözdə və əməldə! 2) Azərbaycançılıq – dünya azərbaycanlılarını birləşdirən dəyər 3) Ulu öndər Heydər Əliyev azərbaycançılıq məfkurəsini milli ideya səviyyəsində yüksəldib |
10. | Regionların sosial-iqtisadi inkişafının təşviq edilməsi | 1) Regionların davamlı inkişafı: son 10 ilin dinamik mənzərəsi 2) İqtisadi inkişafda regionların xüsusi çəkisi artır 3) Regionların sosial-iqtisadi inkişafında turizmin rolu |
11 | Diaspor quruculuğu, lobbiçilik və dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi | 1)Güclü Azərbaycanın uğurları milli həmrəylikdən keçir 2)Hər bir diaspor üzvü ölkəmizin xaricdə səfiridir 3)Heydər Əliyev və dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi |
12 | Dini və milli tolerantlıq, millətlərarası münasibətlərin inkişaf etdirilmə | 1)Mədəni fərqliliyimiz – mənəvi zənginliyimizdir 2) Dini və milli tolerantlığın Azərbaycan modeli 3) Bakı mədəniyyətlər və sivilizasiyalararası dialoq mərkəzidir |
13 | Gender, ailə və demoqrafiya məsələlərinin işıqlandırılması | 1) Demoqrafik durum: real vəziyyət və perspektivlər 2) Ailə ənənələri və qloballaşma 3) Sağlam ailə cəmiyyətin və güclü dövlətin təməlidir |
14 | Azad sahibkarlığın və liberal iqtisadiyyatın təşviqi | 1) Özəl sektor iqtisadi inkişafın avanqard xəttidir 2) Biznes mühitinin yaxşılaşdırılması davamlı prosesdir 3) Liberal iqtisadiyyat iqtisadi inkişafın mühüm şərtidir |
15 | Gəncnəslinmillimənlik şüurununinkişafetdirilməsivəvətənpərvərlikhisslərinintərbiyəsi. | 1) Gənc nəslin milli mənlik şüurununinkişaf etdirilməsində əxlaqi dəyərlər 2) Hər bir gənc ölkəsinin gələcəyi haqqında düşünməlidir 3) Vətənpərvər gənclik güclü dövlətin əsas dayağıdır |