"Mətbuat Şurasının təşəbbüsüylə "Diffamasiya haqqında” qanunun müzakirə olunduğu bir vaxtda jurnalistin 147-ci maddəylə təqsirləndirilməsi doğru hal deyil. Hakimlər belə bir qərar qəbul edəndə gərək ehtiyatlı olsun. Çünki bu iş Avropa Məhkəməsinə qədər uzana bilər və belə olduğu halda Azərbaycan dövləti cərimələnər. Ümid edirəm ki, Apelliyasiya Məhkəməsi birinci instansiya məhkəməsinin səhvini düzəldəcək”.
Bu sözləri Modern.az-a açıqlamasında "Aznews.az” informasiya agentliyinin baş redaktoru Elçin Zahiroğlu Xətai Rayon Məhkəməsində hakim Habil Məmmədovun sədrliyilə keçirilən prosesdə "AzPolitika.info” saytının rəhbəri Elnur Məhərrəmliyə əmək haqqının 15 faizinin dövlət nəfinə köçürülməsi ilə 1 il 6 ay islah işi cəzası kəsilməsinə münasibət bildirərkən söyləyib”.
Elçin Zahiroğlu bu qərarın məhkəmə tərəfindən atılan yalnış addım olduğunu da bildirib: "Hər kəsin müdafiə və haqqında deyilən ifadələrə görə məhkəməyə müraciət etmək haqqı var. Məhkəmə də gərək ədalətili qərar çıxarsın. Belə bir qərarın verilməsini Nuşirəvan Səfərovun yox, məhkəmınin yanlışlığı kimi qəbul edirəm”.
Baş redaktor mediada gedən yazıları kimlərinsə şəxsiyyət vəsiqəsi kimi deyil, sadəcə olaraq fikrin ictimai müzakirəsi kimi qəbul etmək lazım olduğunu əlavə edib: "Yazıdakı ifadlərə vəzifəli şəxslərin düzümlü münasibət sərgiləməsi vacib hesab olunur. Mətbuatda gedən yazıları şəxsiyyət vəsiqəsi kimi yox, fikrin ictimai müzakirəsi kimi qəbul etmək lazımdır. Yəni kimsə hansısa iddi da bulunubsa, bunu onun şəxsiyytinə, içinə pərcimləmək kimi başa düşmək olmaz. Mətbuatda gedən yazı həmin məsələnin ictimai müzakirəyə buraxılması deməkdir. Qarşı tərəf verilən informasiya ilə razı deyilsə, çıxıb fikrini bildirməli və içtimai fikri özünə yönəltməli, cəmiyyətin həqiqəti bilməsinə çalışmalıdır. Bu daha sivil variandir. Nəinki kiməsə hökm oxutmaq”.
Qeyd edək ki, E.Məhhərəmli Bakı şəhər Baş Polis İdarəsinin Dövlət Yol Polisi İdarəsinin rəisi (BDYP), polkovnik Nuşirəvan Səfərov tərəfindən məhkəməyə verilib.
BDYP rəisi saytın 31 avqust tarixdə yayımlanmış "Nuşirəvan və "bayquşlarının” sərgüzəştləri – DYP mafiyası məğlubedilməzdir?!” adlı yazıda təhqir olunduğunu iddia edib.
E.Məhərrəmli Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 147.2 və 148-ci maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub.