Bu gün "Azadlıq” qəzetinin 26 yaşı tamam olur.
Qəzetin redaktoru Rövşən Hacıbəyli təmsil olunduğu mətbuat orqanının yaranma tarixi və ötən illərdəki fəaliyyəti ilə bağlı təəssüratlarını Modern.az-la bölüşüb.
O deyib ki, 26 illik uzun bir yol gələn "Azadlıq”ı Azərbaycan gəncinin qəzeti kimi təsəvvür edir. Rövşən Hacıbəylinin sözlərinə görə, qəzetdə indi maliyyə böhranı yaşanır, ofis problemi mövcuddur: "Bilirsiniz ki, heç bir maddi imkanımız yoxdur. "Azadlıq” az qala hər gün intihar barədə düşünür. Qəzetimizdə təxminən belə bir vəziyyətdir”.
Redaktor bildirib ki, "Azadlıq” yarandığı gündən bu yana xəttində heç bir dəyişiklik etməyib: "Bizim bir xəttimiz var, onunla da gedirik. Amma indi onu da deyə bilmərəm ki, böyük irəliləyiş əldə etmişik. Əsas odur ki, "Azadlıq” yolundan sapmayıb və bu yaşa qədər gəlib çıxıb. Güman edirəm ki, bundan sonra da nə qədər ömrü var, tutduğu yola sadiq qalacaq”.
Rövşən Hacıbəyli onu da əlavə edib ki, bu gün "Azadlıq”ın əməkdaşları arasında xoş əhval-ruhiyyə olmasını demək də düzgün olmazdı: "Maliyyə böhranımız var. Desəm ki, bütün əməkdaşlarımız xoş ovqata köklənib, yalan olar. Kimsə desə ki, "Azadlıq”ın işçilərində xoş ovqat var, o adam səmimi deyil. Çünki hər şey maliyyəyə bağlıdır. İnsanların dolanışıqları qaydasında deyilsə, vaxtlı-vaxtında maaş ala bilmirlərsə, bu, əhval-ruhiyyəyə yaxşı təsir etməyəcək. Amma buna baxmayaraq, bütün əməkdaşlarımız var gücü ilə işləyir. Nəyinsə xatirinə dözürlər, işləyirlər”.
O, qəzetin indiki vəziyyətdən çıxması üçün yollar axtarıldığını da vurğulayıb: "Biz həmişə çıxış yolları axtarmışıq. "Azadlıq” yarandığı gündən demək olar ki, həmişə çətinlikdə olub. "Azadlıq”ın xoş günləri az olub. Çünki həmişə basqı altında qalıb - istər yarandığı vaxtlarda, istər AXC hakimiyyəti dövründə, istərsə də indi.
AXC hakimiyyəti zamanı bəziləri "Azadlıq”ı iqtidar qəzeti adlandırırdı. Halbuki, "Azadlıq” AXC hakimiyyəti illərində də iqtidara müxalifətdə olub. Yada salmaq istəyirəm ki, AXC hakimiyyəti zamanı nəşriyyata borcuna görə "Azadlıq”ın çapına icazə vermədilər. Bu, necə iqtidar qəzeti ola bilərdi?! Dediyim odur ki, "Azadlıq” həmişə müxalifətdə olub. Müəyyən şeylər də olub, onu gizlətmək mümkün deyil. Məsələn, yüngülvarı da olsa, bir az mövqe dəyişiklikləri baş verib. Amma bu, onun sadiqliyini kölgə altına ala bilməz. Biz bir yola sadiq qalmışıq”.
Mia.az kollektivi adından "Azadlıq” qəzetini 26 yaşı münasibəti ilə təbrik edirik! Yolunuz açıq, ömrünüz uzun olsun!