Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının "Azərbaycanda ifadə azadlığı və media azadlığı” layihəsi çərçivəsində "İfadə azadlığı: Jurnalistlərin təhlükəsizliyi, gender bərabərliyi və media” mövzusunda dəyirmi masa keçirilir.
APA-nın məlumatına görə, dəyirmi masa çərçivəsində bu gün "İfadə azadlığı: Jurnalistlərin təhlükəsizliyi”, dekabrın 18-də isə "Gender bərabərliyi və media” mövzusunda sessiyalar keçiriləcək.
Bu gün keçirilən "İfadə azadlığı: Jurnalistlərin təhlükəsizliyi” mövzusunda sessiyada çıxış edən Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov deyib ki, qurum həmişə Avropa İttifaqı və Avropa Şurası ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verib. O xatırladıb ki, Avropa Şurasına üzv olan Azərbaycan ifadə azadlığı sahəsində də üzərinə müəyyən öhdəliklər götürüb: "Senzuranın yolverilməzliyi Azərbaycan qanunvericiliyində əksini tapıb. Azərbaycana yeni bir jurnalistika - internet jurnalistikası ayaq basıb. Əgər əvvəllər ictimai fikri telejurnalistika formalaşdırırdısa, indi bu missiyanı internet jurnalistikası öz üzərinə götürüb. Artıq dünyanın əksər ölkələrində ictimai fikir sosial şəbəkələrlə formalaşır. Jurnalistikanın gələcəyi onlayn jurnalistikadır”.
Azərbaycan xalqının şərqdə ilk demokratik respublika qurduğunu, qadınlara səsvermə hüququ verdiyini vurğulayan Ə. Amaşov Azərbaycanda qarşıya çıxan gender problemlərinin aradan qaldırıldığını söyləyib.
Prezident Administrasiyasının əməkdaşı Vüqar Səlimov bildirib ki, ifadə azadlığı və jurnalistlərin təhlükəsiz fəaliyyəti üçün şərait olmadan demokratik cəmiyyətdən danışmaq mümkün deyil: "Azərbaycanda söz və mətbuat azadlığının təmin olunması, jurnalistlərin sərbəst və azad fəaliyyət həyata keçirməsi istiqamətində fəal və ardıcıl siyasət həyata keçirilir. Bu gün iqtidaryönümlü, müxalifyönümlü və müstəqil media orqanları müxtəlif məsələlərlə bağlı sərbəst şəkildə fəaliyyət göstərir və ictimai rəyin formalaşmasında iştirak edir. Hansı siyasi mövqedən çıxış etməsindən, sosial statusundan asılı olmayaraq, jurnalistlər mövqelərini ortaya qoya bilirlər. Sosial şəbəkələrdə də bunu görmək olar. Bu gün fikirlərinə, yazılarına görə dövlət orqanları tərəfindən jurnalistlərə təzyiq, təqib yoxdur. KİV vətəndaş cəmiyyəti institutlarından biridir və dövlət də KİV-in fəaliyyətini belə qiymətləndirir, cəmiyyətin inkişafına xidmət edən təşəbbüsləri daim dəstəkləyir. Söz və ifadə azadlığının, jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi Azərbaycan dövlətinin siyasətində prioritet istiqamətlərindən biridir”.
Avropa Şurasının Azərbaycan ofisinin rəhbərinin müavini Teymur Malik-Aslanov "Azərbaycanda ifadə azadlığı və media azadlığı” layihəsində məqsədin Azərbaycan qanunvericiliyini Avropa Şurası standartları səviyyəsində təkmilləşdirmək olduğunu nəzərə çatdırıb: "Media azadlığının qorunması digər insan hüquqlarının qorunmasında böyük əhəmiyyət kəsb edir. Gender bərabərliyi də kişi və qadınların hüquqlarının bərabərliyini əks etdirir. Layihə çərçivəsində keçirilən bu dəyirmi masada bu sahədə xarici və yerli peşəkar mütəxəssislər çıxış edəcəklər”.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı hər bir vətəndaşın informasiya almaq hüququna malik olduğunu vurğulayıb: "Azərbaycanda bu sahədə qanunvericilik təkmilləşdirilib. Açıq hökumətin təşviqinə dair Milli Fəaliyyət Planı da bu istiqamətdə təşəbbüslərdən biridir. Artıq 13-cü ildir ki, Azərbaycanda ombudsman təsisatı fəaliyyət göstərir, bu təsisat fikir və söz azadlığının təmin edilməsi sahəsində də səlahiyyətlərə malikdir. Bu gün Azərbaycanda 50-dən artıq jurnalist təşkilatı aktiv fəaliyyət göstərir, 30 jurnalist təşkilatı söz və ifadə azadlığının təmin olunması istiqamətində ixtisaslaşıb. Azərbaycanda hər 100 nəfərdən 20-sinin kompüteri var. Genişzolaqlı internet istifadəçilərinin sayı 55 faizdir ki, bu da dünya göstəricilərindən 2 dəfə çoxdur. Azərbaycanda internet istifadəçilərinin sayı 80 faizdir. 9 milyon əhalisi olan Azərbaycanda 2,5 milyon insan sosial şəbəkələrdən istifadə edir”.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Elgün Səfərov Azərbaycanda qanunların gender ekspertizasından keçirildiyini açıqlayıb: "Bu gün Bakı şəhəri də daxil olmaqla, Azərbaycan rayonlarında icra hakimiyyətlərində 79 qadın müavin var. Naxçıvanda mədəniyyət naziri vəzifəsinə qadın təyin edilib. Dövlət Komitəsi tərəfindən gender bərabərliyi və məişət zorakılığı ilə bağlı Milli Fəaliyyət Planı hazırlanıb, Avropa Şurasının tövsiyələri ardıcıl olaraq öyrənilir. Azərbaycanda gender bərabərliyinin təmin edilməsi sahəsində 200-dən çox QHT fəaliyyət göstərir. Ancaq bu sahədə işlərin aparılmasına yenə ehtiyac var”.