“Vəzifə yox, Vətən” – Qüdsi Osmanovdan yubiley müsahibəsi
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qüdsi Osmanovun doğum günüdür. Dəyərli diplomatımızın 60 yaşı tamam olur. Qüdsi bəyi arayıb, onunla yubiley təəssüratlarını bölüşməsini arzuladıq və mətbuata açıq diplomatlarımızdan biri kimi, sözümüzü yerə salmadı, suallarımızı cavablandırdı.
- Qüdsi bəy, bir diplomat ömründə 60 yaş nə deməkdir?
- Sözün düzü, heç nə. Çünki bizim qulluğumuz dövlətimizə, Ali Baş Komandana, Prezidentədir. Öncə Ulu Öndərin xidmətində olmuşam, 26 yaşında onun sərəncamı ilə təyin olunan diplomatam. Məni çox yüksək vəzifəyə təyin etmişdi. Vəd vermişdim ki, ona xidmət edəcəyəm və axıra kimi də xidmət etdim. Çünki ölkənin dahi rəhbərinə, xalqın liderinə xidmət etmək elə Vətənə xidmət deməkdir. İndi isə onun varisi, xalqımızın lideri, ölkəmizin başçısı, qəhrəman Ali Baş Komandan, müzəffər Prezidentimiz, torpaqlarımızı, şərəfimizi bizə qaytaran dövlətimizin başçısına xidmət edirəm… İndi bütün soydaşlarımız kimi, biz diplomatlar da hamı ilə görüşəndə üzü ağ danışırıq. Mən bunu Rumıniyada görürəm. İnanın, and olsun şərəfimizə, mənim sözlərimi rumın rəhbərləri, rumın senatorları, deputatları deyirlər ki, kaş bizim də sizin lideriniz kimi liderimiz olardı. Mən belə bir liderin rəhbərliyi altında dövlətimə xidmət etməklə şərəf duyuram. Biz gəlib gedəcəyik, Vətən qalacaq. Amma Vətəni qoruyan, onun təhlükəsizliyini təmin edən insanların firavan yaşaması, asayişin təminatı bunların hamısı bizim Prezidentimizdən asılıdır. Prezidentimizin, Birinci vitse-prezidentimizin — Mehriban xanımın rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərməkdən şərəf duyuram. Çünki hər ikisi bizim xalqımızın mənəviyyat simvollarıdır. 60 yaş da normal yaşdır. Nə qədər ki, canımızda can var, xidmətdəyik. Çünki mənim təbiətim budur. Mən hələ uşaq vaxtından, orta məktəbdə oxuyanda — Allah dünyadan köçənlərinizə rəhmət eləsin — rəhmətlik atam məktəb direktoru, tarix müəllimi idi, Ulu Öndərin ağ-qara şəkli var idi, onu evimizdən asmışdıq. Biz o ruhda böyümüşük. Öz övladlarımı da elə böyüdürəm. Övladlarım da Vətən naminə Heydər Əliyevə xidmət edəcəklər. Bundan da məmnunuq.
Gələcək nəsillər İlham Əliyevə "Böyük Hökmdar" deyəcəklər” - Qüdsi Osmanov
- Övladlarınızdan atalarının diplomatiya yolunu seçənlər varmı?
- Gec ailə qurmuşam. Övladlarım çox balacadırlar. Oğlanlardan birinin 13, digərinin 14 yaşı var. Qızımın da sabah 9 yaşı olacaq… Sizə deyim ki, diplomat işləmək, ölkə rəhbərinə, Vətəninə xidmət eləmək çox şərəfli bir işdir. Doğrudur, digər sahələrdə olan kimi, diplomatiyada da əl-ayağına dolaşanlar çox olur. Amma yenə şərəf duyursan ki, sən xidmətdəsən.
- Bildiyimə görə, diplomatiya yolunuz Sankt-Peterburqdakı baş konsulluğumuzdan başlayıb.
- Tamamilə doğrudur.
- Daha sonra isə Avropa dönəmi başladı. Təsəvvür edirəm ki, torpaqlarımızın işğal altında olduğu illərdə diplomatlarla, digər ranqlı rəsmilərlə görüşlərdə hansı hisslər keçirmisiniz, sizə münasibət necə olub və indiki münasibəti də təxmin edirəm: yerdən-göyə qədər. Elə deyilmi?
Qüdsi Osmanov Rumıniyanın prezidentinə etimadnaməsini təqdim edib - FOTO -  Oxu.az
- Yerdən-göyə qədər! Mən elə-belə, söz xatirinə demədim. Rumıniya böyük bir ölkədir, ərazisi Azərbaycandan üç dəfə böyük, Avropa İttifaqının, NATO-nun üzvü olan, 22 milyonluq əhalisi olan, NATO bazalarından birinin yerləşdiyi çox mürəkkəb siyasi adət-ənənəsi olan bir ölkədir. Xalqın özü də yaxşı bir xalqdır, dərin mədəniyyətə sahibdir. Həm də dinə çox bağlıdırlar. Dinə bağlılıq çox yaxşı bir amildir, amma klassik dinə bağlılıq, əyri-üyrü olmamaq üçün… Mən belə bir ölkədə xidmət edirəm. Bu ölkənin siyasi liderləri, senatorları, deputatları hər görüşəndə bizim prezidentimizdən danışırlar. Bu ölkədə də baş nazir, prezident yeni seçildi. Rumıniyaya da səfərlər nəzərdə tutulur. Həmçinin Rumıniyadan da daim Azərbaycana səfərlər olur və yüksək səviyyəli səfərlər planlaşdırılır. Qarşılıqlı olaraq yüksək səviyyəli səfərlər, inşallah, planda var.
- Rumıniya Azərbaycanın müstəqilliyini ilk tanıyan ölkələrdəndir və ölkəmizin dostları sırasındadır…
- Tamamilə doğrudur. Türkiyədən sonra onlar tanıyıblar, Avropa İttifaqı ölkəsi olaraq. Bəli, onların bizə xüsusi münasibəti var.
- Qüdsi bəy, Qərbi Azərbaycandansınız, Ləmbəli bölgəsindən. Doğum gününüzdə yəqin ki, o yurd yerləri də xəyalınızdan keçir. Vətəndaş cəmiyyətinin təmsilçiləri bu günlərdə Qərbi Azərbaycana — Ermənistana növbəti dəfə səfər etdilər. Sizin necə, doğma yurdları ziyarət etmək istəyiniz varmı?
- Mən tarix müəlliminin oğlu olaraq, özüm də tarixlə mükəmməl məşğulam. Türk tarixini Çin, Hindistan mənbəsindən tutmuş oxuyuram, maraqlanıram, təmaslarımda da danışıram. Biz Azərbaycan türkləriyik, İrəvan xanının əqrəbalarıyıq. Əlbəttə, qəlbimiz həm də o tarixi yaxşı bildiyimizdən dolayı döyünür. O Ləmbəli dediyinizdə olan, oranı yaradan üç nəsildən biri bizim nəsildir. Bizim nəsil Qaraosmanlılardır. Bizə Qaraosmanlılar deyərlər. Sovet dövləti qurulanda, 1927-ci ilə kimi qırıb qurtarıblar. Qaraosmanlılardan kimlər ki vuruşub, sağ qalanlar Türkiyəyə qaçıb. Sonra arvad-uşağı həbsxanadan xilas etmək, onların namusunu qorumaq üçün yenidən geri qayıdıblar, o zaman o döyüşçülərin çoxunu qırıb qurtarıblar. Soyadımızı da Osmanov yazıblar, amma nəslimiz Qaraosmanlılardır. Ləmbəlidə bizim böyük qəbristanlığımız var. Mən o kənddə doğulub, böyümüşəm, oxumuşam, orta məktəbi əlaçı bitirmişəm, 18 ilim ora ilə bağlıdır. Mən də o günü gözləyirəm. Münasibətlərin istiləşməsinə sevinənlərdən biri də mənəm. Prezidentimiz bilir nə edir, biz ona həmişə inanmışıq, inanırıq da. İnşallah qonşu ilə münasibətlər normallaşsa, bu yaxşı haldır. İnşallah zaman olar, gedərik.