Cəmiyyətin inkişafının müasir mərhələsi özlüyündə informasiyanı, informasiya infrastrukturlarını, informasiyanın toplanmasını, formalaşmasını, yayılmasını və istifadə edilməsini həyata keçirən informasiya subyektlərinin məcmusunu, eləcə də bu zaman əmələ gələn ictimai münasibətlərin tənzimləmə sistemlərini əks etdirən informasiya sahəsinin artan rolu ilə xarakterizə edilir. İnformasiya sahəsi cəmiyyət həyatının sistemyaradıcı amili olmaqla bərabər Azərbaycan Respublikasının siyasi, iqtisadi, müdafiə və digər tərkib hissələrinin vəziyyətinə fəal şəkildə təsir göstərir. Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizliyi əhəmiyyətli dərəcədə informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsindən asılıdır və texniki tərəqqinin yüksəlməsi ilə bu asılılıq da artacaqdır.
Günü gündən artan informasiya resursları bəzən idarəedilməz səviyyəyə gəlib çatır və müharibə şəraitində olan Azərbaycan Respublikasına ciddi zərbə altında qoyur.
Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyevin yanında dövlət orqanlarının informasiyanın verilməsinə məsul struktur bölmələrinin və kütləvi informasiya vasitələri rəhbərlərinin avqust ayının sonunda müşavirəsi keçirilib. Həmin müşavirədə Administrasiyanın rəhbəri Ramiz Mehdiyev bildirib ki, avqustun əvvəlində Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində və qoşunların təmas xəttində müşahidə olunan gərginlik bəzi KİV-lərin, xüsusilə internet resurslarının qanunvericiliyin tələblərinə zidd və qeyri-peşəkar fəaliyyətini, habelə aidiyyəti dövlət orqanlarının informasiyanın verilməsinə məsul olan struktur bölmələrinin öz funksiyalarını lazımi qaydada yerinə yetirə bilməməsini açıq nümayiş etdirib.
Bu məsələdə Mətbuat Şurasının fəaliyyətsizliyini xüsusi qeyd etmək lazımdı. Əgər Mətbuat Şurasının fəaliyyəti olsaydı, illərdi internet resursları arasında gedən "İP” davası, "mənim mənbəm”, "bu mənim eksklüzv xəbərim idi”, "mənə niyə istinad etməmisən” kimi mənasız söz birləşmələrindən istifadə edərək oxucularda bir inamsızlıq yaradılmazdı. Amma görünən odur ki, Mətbuat Şurası rübdə bir dəfə toplaşaraq "reket qəzetlər”in siyahısını elan etməklə məşğuldur.
Mətbuat Şurası yarandığı gündən nəinki qanun layihəsi, heç adi bir əsasnamə hazırlayıb ictimaiyyətə təqdim etməyib.
Bu vəziyyət çox çəkə bilməzdi. Dövlət siyasi iradə ortaya qoymaqla öz xəbərdarlığını etməli idi və etdi. Qalıb cəmiyyət tərəfindən bu cür informasiya resuslarını ictimai qınaq obyektinə çevrilməsi.
İnformasiya sahəsində cəmiyyətin maraqları şəxsin bu sahədəki maraqlarının təmin edilməsi, hüquqi sosial dövlətin yaradılması, ictimai barışığın əldə edilməsi və dəstəklənməsi, Azərbaycanın mənəvi yenilənməsindən ibarətdir.
Nəzər salsaq görərik ki, çox az informasiya resursları bu tələbə cavab verir. Burada tək "günah keçisi” informasiya resurslarını hesab etmək düzgün olmazdı. Bəzi dövlət qurumlarının bu sahəyə məsul olan şəxslərin zamanın tələbinə cavab verməyən iş prinsipləri həmin o informasiya resurslarının "mənim mənbəm” söz birləşməsinin ortaya çıxmasına şərait yaradır.
Beynəlxalq praktikada İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyalarından və onun verdiyi imkanlardan istifadə dövlət nəzarətini labüd edir. Bu sahədə milli qanunvericilikdə olan boşluqlar qeyd etdiyimiz fəsadları ortaya çıxartmağa şərait yaradır.
Vəziyyətdən çıxış yolu varmı?
Bəli, var: Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi doktrinası qəbul edilməli və informasiya resuslarına nəzarəti dövlət öz üzərinə götürməklə müvafiq qurumun yaradılması zamanı yetişmişdir.