Naxçıvan Dövlət Universitetinin dosenti
Son günlər aparılan ikitərəfli dialoqlardan təşvişə düşüb Ermənistanla Azərbaycan arasında sülhün olmaması üçün hər şeyə hazır olan Qərb və xüsusən də Fransa revanşist erməniləri Azərbaycana qarşı qızışdırmaq üçün yeni bəhanələr tapmaqda dəridən-qabıqdan çıxırlar.
Xankəndində hər cür cinayətlər törətmiş separatist rejiminin tülkü yuvalarının təmizlənib əvvəlki görkəminə qaytarılmasını əldə bayraq edən ermənipərəstlər uzun illər ərzində Qarabağda yerləbir edilmiş Azərbaycan mədəniyyətinin izlərini heç vaxt unutmamalıdırlar.
Başqalarından torpaq qoparmaq kimi qeyri-qanuni əməllər sahibi olan separatizm dünyadakı bütün mövcud siyasi konfiqurasiyaya zərər vurduğu kimi erməni separatizmi də təkcə Qarabağda deyil, bütün Cənubi - Qafqazda dinc həyatı alt-üst etmiş, insanların xoşbəxt həyatına zəhər qatmış qara bir ilan kimi yaddaşlarda dərin yaralar qoymuşdur. Bu mənada, özlərinə məxsus acgözlük instinkti ilə 1980-ci illərin sonunda Xankəndi küçələrinə tökülüşüb “Miatsum” qışqıran haylar üzərindən 30-35 il sonra “erməni millət deyil!” deyə-deyə şələ-şüləsini yığışdırıb aradan çıxdıqlarında, artıq iş-işdən keçmişdi. On illər boyu yedikləri çörək burunlarından gəlmişdi. Artıq Qarabağda nə cinayətkar xunta, nə onların birbaşa hamisi, nə də işğalçı Ermənistan ordusu qalmışdı.
Qarabağın erməni separtizmindən təmizlənməsi təkcə Azərbaycanı deyil, bütün yaxın bölgəni, hətta dünyanı düşündürən məsələdir. Bu mənada, separatizm yuvalarının sökülməsi, onlara məxsus olmuş hər cür simvolik bina və infrastruktur obyektlərinin təmizlənməsi bu gün hələ də Qarabağda insanların həyatını fiziki olaraq məhv edən minaların tapılıb zərəsizləşdirilməsi qədər zəruridir. İşğal olunmuş ərazilərdə ermənilərin basdırdığı miloyndan artıq partlamamış minanın insanların həyatına və canına törətdiyi təhlükə qədər Qarabağda separtistlərin apara bilmədikləri hər-cür tör-töküntü də insanlara o dərəcədə mənəvi zərərlər vurmaqdadır. Azərbaycanlılar unutmurlar ki, məhz bu binalarda komifulyaj olunaraq gizlənmiş hay cinsindən olan tülkülər minlərlə günahsız insanın qətli üçün fitvalar vermiş, bölgəni narkotika mərkəzinə çevirmiş, xalqımza məxsus maddi-mədəniyyət nümunələrini məhv edib talamış, “Bakıya tank yeritmək” hədəsi ilə başlarından böyük danışmışlar. Doğrudur, bu tülkülərdən bir neçəsi artıq quyruğundan tələyə düşüb Bakıda mühakimə olunacağı günü gözləsələr də bəziləri hələ də Ermənistanda, yaxud Fransada oturub güya tarixi irsin məhvindən danışmaq qədər zəvzəkliyə yol verirlər.
Ancaq, fakt odur ki, hələ sovet dövründə təsdiqlənmiş Xankəndinin baş planında yer almayan bu tikililərin sökülməsinin Azərbaycanın ölkə qanunvericiliyinə uyğun daxili işi olduğunu billə-bilə ermərnilərin separatizm izləri daşıyan və yaşı 20-25 ilə çatmayan binaların tarixi adlandırılması da tülküyə şir donu geyindirilməsi qədər gülüncdür. Harda olursa-olsun, yeri gəldi-gəlmədi, istər toyuq, istərsə də tülkü damı kimi tikdikləri binalara xaç yapışdıran ermənilər isə bu mənada hər yerdə özlərinə qarşı gülüş doğururlar.
Dünyadakı davam edən qanlı müharibələrin acı təcrübəsi göstərir ki, Şanlı Azərbaycan Ordusunun Qarabağdakı erməni separtizmini məhv etməsi Ermənistanı da bir dövlət kimi yox olmaqdan xilas etmişdir. Bunu yaxşı başa düşən, amma erməni xislətindən dolayı hələ də açıq etiraf edə bilməyən kasıb Ermənistan cəmiyyəti isə bir vaxtlar onların özünə də yaman şiş kimi yara olmuş xunta rejiminin son qalıqlarının təmizlənməsinə sadəcə ağır tikinti texnikasının işinə maraqla tamaşa edən uşaqlar kimi yanaşırlar.
Bu gün Rusiyadan çox incik düşmüş ermənilər üçün maraqlı olacaq daha bir məqam da bu söküntü işlərində diqqətə çarpır: xuntaçılara məxsus olmuş binaları sökən müasir texnika tikinti tullantılarını rus “Kamaz”larına yükləyib şəhərdən kənara çıxarır.
Filmin sonu!