Qüdsi Osmanov Rumıniyanın energetika naziri ilə görüşüb - FOTOLAR
Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov Rumıniyanın energetika naziri Sebastian İoan Burduja ilə görüşüb.
Mia.az xəbər verir ki, görüşdə energetika sahəsində əlaqələrin çoxşaxəli və intensiv inkişafı vurğulanıb. “Xəzər dənizinin Yaşıl Enerji Dəhlizi – Avropa İttifaqı” ilə bağlı inkişaf planlarının Azərbaycan-Rumıniya enerji tərəfdaşlığı üçün strateji əhəmiyyəti bir daha qeyd olunub. Yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması çərçivəsində imzalanmış Memorandumla nəzərdə tutulan işlərin sürətlə başa çatmasının vacibliyi vurğulanıb.
Eyni zamanda, təbii qaz müqavilələri çərçivəsində müzakirələr aparılıb, bu istiqamətdə Romqaz və SOCAR arasında müntəzəm əlaqələrin qurulmasının vacibliyi qeyd olunub. Digər tərəfdən, SOCAR-ın Rumıniyadakı fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin Müxalifət 2024-cü il martın 1-də Bakıda keçiriləcək Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının 10-cu iclasına və Yaşıl Energetika üzrə Məşvərət Şurasının 2-ci iclasına dəvət edilməsinə yüksək minnətdarlıq ifadə edib.
Görüş zamanı energetika sahəsində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıqdan irəli gələn bir sıra digər məsələlər də nəzərə alınıb.
Görüşdə energetika sahəsində əlaqələrin çoxşaxəli və intensiv inkişafı vurğulanıb. “Xəzər dənizi - Avropa İttifaqı Yaşıl Enerji Dəhlizi” ilə bağlı inkişaf planlarının Azərbaycan-Rumıniya enerji tərəfdaşlığı üçün strateji əhəmiyyəti bir daha qeyd olunub. Yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması çərçivəsində imzalanmış Memorandumla nəzərdə tutulan işlərin sürətli həyata keçirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Eyni zamanda, təbii qazla bağlı müqavilələr çərçivəsində müzakirələr aparılıb, bu istiqamətdə Romqaz və SOCAR arasında müntəzəm münasibətlərin vacibliyi qeyd olunub. Eyni zamanda SOCAR-ın Rumıniyadakı fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirildiyi vurğulanıb.
Nazir həmçinin 2024-cü il martın 1-də Bakıda keçiriləcək Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının 10-cu nazirlər toplantısına və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasının 2-ci nazirlər iclasına dəvət edilməsinə görə yüksək minnətdarlığını bildirib.
Görüş zamanı energetika sahəsində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıqdan irəli gələn digər mühüm məsələlər müzakirə olunub.