"Dinamo Kiyev" klubundan "Fənərbağça"ya çox sərt mesaj: "Sizdə şərəf yox, utanma yox, vicdan yoxdur!" - BƏYANAT
Ukraynanın "Dinamo Kiyev" klubu Türkiyənin "Fənərbağça" komandasının Rusiyada keçirilən hazırlıq turnirinə qatılmasına çox sərt reaksiya verib.
Mia.az Türkiyə mətbuatına istinadla xəbər verir ki, bu barədə klub rəsmi səhifəsində bəyanat yayıb.
Bəyanatda "Fənərbağça"nı çox ağır ifadələrlə tənqid edən Ukrayna klubu Rusiyanın ölkələrinə hücumu kontekstində bu qərarı qəbuledilməz sayıb:
Kiyev klubu ötən il İstanbulda keçirilən matçda türk azarkeşlərin Putini alqışlamalarını yada salaraq bildirib ki, həmin vaxt klub rəhbərliyinin susması vicdansızlıq idi:
"Bunun səbəbi indi bəllidir. "Qazprom"un qan pulu sizin üçün hər şeyi kölgədə buraxdı. Sizi şərəfsiz və vicdansız vəziyyətə saldılar. Rusların raketləri hər gün ukraynalıları öldürür. Bütün dünya bu təcavüzkarlara qarşı birləşdi, ancaq sizin klubunuz terrorizmin qan pulunu qəbul etdi.
UEFA və FİFA Rusiya klublarını beynəlxalq turnirlərdən kənarlaşdırdı. Siz isə pul müqabilində işğalçılarla birlikdə turnirdə iştirak edirsiniz. Hes bir şey bu addımı təmizə çıxara bilməz. Heç bir pul bu biabırçı hərəkətinizə - əxlaqsız qatillərin yanına getməyinizı haqq qazandıra bilməz.
Biz bütün dünyaya deməkdən çəkinmirik: siz qatillərə Ukrayna torpağında qanlı biçini davam etdirməkdə kömək edirsiniz. Onlarla bərabər oynayırsınız və 21-ci əsrin əsas şərini qanuniləşdirirsiniz. "Fənərbağça" İdman Klubunda şərəf yox, utanma yox, vicdan yoxdur! Ayıb olsun!”.