"Naxçıvanın insanlarına, təbiətinə heyran qalmamaq mümkün deyil" - Əməkdar artist
Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, Əməkdar artist Elnur Zeynalov bu günlərdə Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfər edib.
Mia.az xəbər verir ki, bu barədə Bakıvaxtı.az-a məlumat verən Əməkdar artist bildirib ki, qədim Naxçıvan torpağında maraqlı görüşlərdə iştirak edib.
“Yaradıcılığımı izləyənlər yaxşı bilir ki, son illər tanınmış alim-şairə, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, filologiya elmləri doktoru, professor Mahirə Nağıqızı ilə maraqlı işbirliyimiz alınır" deyən E.Zeynalov M.Nağıqızının bir neçə şeirinə mahnı bəstələdiyini və həmin mahnıların tamaşaçılar tərəfindən sevildiyini bildiirib. Dediyinə görə, Naxçıvana professor Mahirə Nağıqızının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində gedib.
Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Elbrus İsayevin dəvəti ilə reallaşan bu səfər zamanı çox maraqlı, unudulmaz tədbirlər olub. Naxçıvan Dövlət Universitetində professor Mahirə Nağıqızı ilə tələbə və müəllim heyətinin görüşü keçirilib: "Bu ali təhsil ocağında Mahirə Nağıqızının sözlərinə yazılmış mahnılardan ibarət konsert də təşkil olundu, bəstələdiyim və ifa etdiyim həmin mahnıları tamaşaçılar alqışlarla qarşıladılar. Həmçinin Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının binasında “Naxçıvan” Universitetinin rektoru Anar Kazımovun təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev və milli dövlətçilik məsələləri” mövzusunda keçirilən respublika konfransının bədii hissəsində səhnəyə dəvət olunaraq Mahirə xanımın sözlərinə bəstələdiyim iki mahnını ifa etdim”.
Səhnəmizin “Məcnun”u Muxtar Respublikanın tarixi yerlərini, mənzərəli təbiətini də seyr etmək imkanı qazanıb, xoş təəssüratla qayıdıb: “Azərbaycanımızın bütün bölgələrində olmuşam, amma Naxçıvana yolum heç düşməmişdi, görünür, bu dəfəyə qismət imiş. Naxçıvan şəhərində, Ordubad rayonunda olan tarixi məkanları ziyarət etdim, Batabatın gözəlliyini gördüm. Hər yerdə sakinlər bizi səmimiyyətlə, gülər üzlə, qonaqpərvərliklə qarşılayırdı. Qədim Naxçıvanımızın insanlarına və füsunkar təbiətinə heyran qalmamaq mümkün deyil. Fürsətdən istifadə edib səfərimizi yüksək səviyyədə təşkil etdiyinə görə professor Mahirə Nağıqızına, rektor Elbrus İsayev başda olmaqla Naxçıvan Dövlət Universitetinin kollektivinə, "Naxçıvan" Universitetinin rektoru Anar Kazımova, Muxtar Respublikanın bütün sakinlərinə minnətdarlığımı bildirirəm”.