Türkiyə və Azərbaycanın ortaq mirası Seyid Yəhya Şirvaninin həyatı haqqında çəkilmiş "Xəzərin Piri Seyid Yəhya Şirvani” sənədli filminin premyerası Əskişəhərin 2013-cü ildə Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı olması münasibətilə həyata keçirilən fəaliyyətlər çərçivəsində bu şəhərdə keçiriləcək.
2013-cü ilin UNESCO tərəfindən "Seyid Yəhya Şirvani İli” elan edilməsi münasibətilə Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi və Türkiyənin Yurtdışı Türklər və Akraba Topluluklar Başkanlığı, TÜRKSOY, Avrasiya İqtisadi Əlaqələr Dərnəyi, Əskişəhər Valiliyi və Əskişəhər 2013 Türk Dünyası Mədəniyyət Paytaxtı Ajansının qatqıları ilə çəkilən "Xəzərin Piri Seyid Yəhya Şirvani” sənədli filminin premyerası, 13 May 2014-cü il tarixində Əskişəhərdə keçiriləcək. Çəkilişləri Türkiyə və Azərbaycanda Sorbetpr tərəfindən həyata keçirilən sənədli filmdə Osmanlı coğrafiyasını Qafqazdan Anadolu, Balkanlar, Afrika, Yaxın Şərq və Ərəbistana qədər işıqlandırmış önəmli mürşidlərdən olan Seyid Yəhya Şirvaninin həyatı, əsərləri və Osmanlıdakı təsiri və fikirlərindən danışılır.
İki qardaş ölkə Azərbaycan ilə Türkiyənin əlaqələrinin köklü bir keçmişə dayandığına toxunan layihənin koordinatoru Yeşim Özcan "bu əlaqələrin ən böyük dəlili Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin ‘Türkiyə və Azərbaycan bir millət, iki dövlətdir’ sözləridir.” dedi. Azərbaycanın Səlcuqlulardan etibarən Türkiyənin elm, fikir və sənət həyatını bəsləyən ən önəmli qaynaqlardan biri olduğunu ifadə edən Özcan,” Təsəvvüfi şəxsiyyəti, əsərləri, düşüncələri və təsirləri ilə Azərbaycan və Osmanlı mədəniyyəti tarixində önəmli şəxsiyyətlərdən biri olaraq qəbul edilən Seyid Yəhya Şirvani, Azərbaycanın Əhməd Yəsəvisi və ya Mövlanəsi kimi təqdim edilməyə artıqlamasıyla layiq bir vəlidir.
XVI əsrdən etibarən Azərbaycanda meydana gələn ideolojik dəyişikliklər səbəbilə bu böyük insan unudulmuş, unutdurulmuşdur. Osmanlı qaynaqları olmasaydı haqqında mə’lumat əldə etməyin elə də asan olmayacağı Seyid Yəhya Şirvani, ancaq son illərdə onunla bağlı kitabların yayınlanmasından sonra tanınmış; Bakıdakı Şirvanşahlar Muzeyinin həyətində yerləşən türbəsi bir çox insan tərəfindən ziyarət edilməyə başlamışdır. 2013-cü il, Heydər Əliyev Fondunun Sədri Mehriban Əliyevanın böyük təşəbbüsü ilə UNESCO tərəfindən "Seyid Yəhya Şirvani İli” elan edilmişdir. Bu münasibətlə hazırladığımız sənədli filmin ən böyük məqsədi, Seyid Yəhya Şirvaninin həyatını, əsərlərini və Osmanlıdaki təsir və fikirlərini başda Türk Dünyası olmaqla bütün dünya ilə bölüşməkdir. Şirvani, iki ölkənin ortaq mirasıdır, bu sənədli film ilə həmçinin Türkiyə ilə Azərbaycan arasında uzun illərə dayanan qardaşlıq, dostluq əlaqələrinin, mədəniyyət mübadiləsinin artırılmasına öz töhvəmizi verməyi arzu edirik” dedi
Xatırladaq ki, sənədli filmin çəkilişlərinə Azərbaycan və Türkiyə tərəfindən köməklik göstərən şəxslər arasında Adil Əliyəv, Əkbər Qoşalı, Elnur Eltürk, Doç. Dr. Qənirə Paşayeva, İlham İsmayılov, Doç. Dr. Mehmet Rıhtım, Dr. Semih Ceyhan, Məlahət İbrahimgızı, Mübariz Quliyev, Murat Davutoğlu, Prof. Dr. Mustafa İsmət Uzun, Dr. Nazif Öztürk, Sevil Xıdırova, Seyit Ahmet Arslan, Zaur Şüküroğlu, Zəki Ərtunç və Heydər Əliyev Fondunun sədri Mehriban Əliyevanın adlarına rast gəlmək mümkündür. Türkiyənin Təhsil Naziri Nabi Avcının iştirakı ilə keçiriləcək premyeraya çox sayda qonağın dəvət edildiyi bildirilir.