Azerfax.az saytı kiber hücümlara məruz qalması ilə bağlı Milli Təhlükəsizlik və Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirliklərinə müraciət edib.
Saytdan Mia.az-a göndərilən müraciətdə deyilir:
"Mayın 5-dən fəaliyyətə başlayan Azerfax.az saytı cəmi iki gündən sonra geniş miqyaslı hücüma məruz qaldı. "DDOS attack” deyilən kiber hücum zamanı 1 dəqiqə ərzində 50 minə yaxın İP ünvanlarından sayta müdaxilə olundu.
Mayın 7-nə qədər sayt iki dəfə çətinliklə bərpa edilsə də, günün ikinci yarısından tamamilə dayanıb. Ümumiyyətlə, həmin serverdə olan 8 sayt bu üzdən gün ərzində çalışmadı və yalnız Azerfax.az serverdən çıxarıldıqdan sonra axşam saatlarında bərpası mümkün oldu. Hazırda sayta yönələn hücümların qarşısını ala bilmirik.
Azerfax İnformasiya Agentliyinin rəhbərliyi və əməkdaşları adından Sizdən xahiş edirik ki, yeni yaradılan Azerfax.az saytına qarşı həyata keçirilən kiber hücümların qarşısını almaqda bizə dəstək olasız.
Belə hadisələr Azərbaycanın internet məkanında təhlükənin hökm sürdüyünü deməyə əsas verir. Bu isə ölkədə internet təhlükəsizliyinin təmin olunması sahəsində görülən işlərə kölgə salır.
Hücumların hansı ünvanlardan həyata keçirildiyi barədə məlumatlar və fotolar məktuba əlavə olunur".