"KİÇİK ƏRBAKAN" SEÇKİNİN TƏXİRƏ SALINMASINI VACİB SAYDI VƏ YENİ TARİX VERDİ: "Bu, məcburiyyətdir" - "Seçici yoxdursa, hansı seçkidən danışmaq olar?"
14-02-2023 [01:04]
Türkiyə parlamentinin keçmiş sədri, "kiçik Ərbakan" kimi tanınan Bülent Arınç ölkənin 10 şəhərində baş verən zəlzələyə görə may ayının 14-də nəzərdə tutulan prezident və parlament seçkilərinin təxirə salınması barədə diskusiyalara qatılıb. O, seçkinin təxirə salınmasını nəinki vacib sayır, hətta bunun məcburiyyət olduğunu deyir.
Mia.az Türkiyə mediasına istinadla xəbər verir ki, bu barədə o, yazılı bəyanat yayıb.
Arınç fevralın 6-da baş verən zəlzələdə 30 mindən çox insanın həlak olduğuı, 13 milyondan çox insanının yerlərindən didərgin düşməsinin acı bir mənzərə yaratdığını xatırladaraq, belə bir mühitdə seçki keçirməyin mümkün olmadığnı iddia edib.
"Seçici yoxdursa, hansı seçkidən danışmaq olar?", - sualını ortaya qoyan keçmiş spikerin sözlərinə görə, hələ də dağıntılar altında cəsədlər var: "Əgər didərgin düşən 13 milyonluq seçicidən bəhs edə bilmiriksə, seçkidən necə bəhs etmək olar? Belə bir vəziyyətdə acılarıyla üzləşən vətəndaşlarımıza qarşı seçki təbliğatını necə aparacaqsınz, onardan necə səs istəyəcəksiniz? Namizədmi olacaqsınız, yoxsa mitinq edəcəksiniz? Bunları hansı üzlə edəcəksiniz? Seçici yoxdur, onları qutu baçşına toplayacaq yer yoxdur. Bunlarla bərabər, bölgədə seçkini tənzimləyəcək qurumlar və təşkilatlar, onlaırn koordinasiyası üçün mkanlar yoxdursa, vətəndaş soruşmazmı ki, biz can dərdində, siz nə dərdindəsiniz?".
Bəyanatında fəlakətlə bağlı hökumətə də "kassaların ağzını açın" tövsiyəsini də verən Bülənt Arınç daha sonra seçki tarixi barədə təkliflərini verib: "Mənim fikirimcə, mayın 14-də, yaxud yayda hər hansı bir normal seçki keçirmək mümkün deyil. Ana Yasanın 78-ci maddəsini irəli sürərək, seçkilərin ancaq müharibə səbəbi ilə ertələnməsinin mümkünlüyünü deyənlərə tək cavab yetərli olacaq: bəli, bu hökm var, amma ana yasalar qutsal deyil, hüquqi mətnlərdir və hər zaman dəyişdirilə bilər.
Mənim seçki ilə bağlı geridönülməz variantlarım belədir:
1. Birinci tərchim odur ki, prezident və parlament seçkiləri 2024-cü ilin muxtar seçkisi ilə birlşdirilərək, eyni gündə keçirilsin. Bunun keçmişdə nümunələri var və bu xalqa əlavə seçim imkanı yaradır.
2. İkinci tərchim prezident və parlament seçkilərinin 2023-ün noyabr ayında keçirilməsidir.
3. Üçüncü tərcihim isə ilk iki variantda anlaşıma olmadığ təqdirdə, bütün siyasi partiyaların ortaq razılığı ilə başqa bir tarxin müəyyənləşdirilməsidir.
Bir daha deyirəm: bütün hallarda seçki may ayında, yaxud iyul-avqust aylarında keçirilə bilməz. Bu, bir tərcih deyil, bir məcburiyyətdir".