İqtisadçı: "10 qəpik nəqliyyat şirkətlərini xilas etməyəcək"
31-01-2023 [18:58]
Xəbər verdiyimiz kimi, bu gün ictimai nəqliyyatda gediş haqqı bahalaşıb. Belə ki, şəhərdaxili nəqliyyatda - metro və avtobuslarda gediş haqları 10 qəpik və ya 33% qaldırılıb.
Mia.az xəbər verr ki, artım qərarını şərh edən iqtisadçı Samir İsmayılın sözlərinə görə, Tarif Şurası qiymətləri daşıycı şirkətlərin müraciəti əsasında "dəyişdiyini" bildirir: "Amma 10 qəpik nəqliyyat şirkətlərini xilas etməyəcək. BakuBus qarajlarında onlarla bahalı İvego markalı avtobusların çürüdüyü dəfələrlə yazılıb. Müasir avtobuslar baha olduğu üçün onları 30-40 qəpik gediş haqqı ilə idarə etmək mümkün deyil".
İqtisadçı deyir ki, metronun gediş haqqı da, özünü doğrultmadığı üçün yeni stansiyaların inşaası qarışqa surəti ilə aparılır: "Əgər biz təhlükəsiz, müasir, keyfiyyətli ictimai nəqliyyat istəyiriksə, onun renatbelliyi təmin olunmalıdır. Şəhəriçi nəqliyyatın rentabelli olması üçün yanacağın indiki qiymətləri ilə gediş haqqı bu gün ən azı 1 AZN səviyyəsindədir. Ona görə də, gediş haqqının bir hissəsi büdcədən maliyyələşdirilməlidir. Gediş haqqının heç olmasa 50%-nin büdcədən maliyyələşməsi ictimai nəqliyyatın keyfiyyətini artırar, əhali avtobus və metroya üz tutar, şəxsi avtomobillərdən istifadəyə maraq azalar, nəhayət Bakı tıxaclardan və tüstüdən boğulmaz".