Naxçıvanda araqlar niyə kəskin bahalaşıb? - "Talıbovların vaxtında Naxçıvana Bakı istehsalı olan araqlar buraxılmırdı, indisə..."
"Naxçıvanda Rusiya istehsalı olan spirti içkilərin qiyməti kəskin bahalşıb. Məsələn, bir neçə gün öncə 13 manata satılan "Stoliçnaya" arağı indi 19 manat 50 qəpik olub".
Mia.az xəbər verur ki, bu barədə "Gündəlik Naxçıvan"a yerli sakinlər məlumat verib.
Naxçıvan şəhər sakini deyir ki, Rusiya istehsalı olan digər araqlar da eyni qaydada bahalaşıb: "Naxçıvanda Rusiya arağı həmişə Bakıdan ucuz olub. Çeşidindən və tutumundan asılı olaraq, bu marka aralar Bakıya nisbətən 5, bəzən isə 10 manat ucuz satılırdı. Məsələn yarım litrlik “Nemiroff” arağı Naxçıvanda 12 manata satılanda Bakıda 18 manat olub. İndi həmin araq 20 manata satılır".
Naxçıvanda spirtli içkilərin satışı ilə məşğul olanlar deyir ki, bahalanmaya səbəb, topdan satış qiymətlərinin qalxması olub: "Məqsəd Bakı istehsalı olan məhsulların yaxşı satışını təmin etməkdir.
Talıbovların vaxtında Naxçıvana Bakı istehsalı olan araqlar buraxılmırdı. Yalnız, yerli və Rusiya istehsalı olan spirtli içkilər satılırdı. Hakimiyyət dəyişən kimi Bakı araqlarını Naxçıvana daşıdılar. Rusiya araqlarının qiymətini qaldırdılar ki, gətirdikləri Bakı arağı yaxşı satılsın. İndi Rusiya arağı bahalanıb deyə, hamı Bakı arağı alır".
Məlumata görə, Naxçıvandakı spirtli içki istehsal edən zavodların bağlanılması gözlənilir.