Prosesdə Pərviz Həşimli və vəkilləri bir neçə vəsatətlər versələr də, onlar rədd edildi
T.Qurbanov isə hakimdən söz alaraq P.Həşimli barədə danışdı və tərəflər arasında ciddi insident yaşandı.
P.Həşimli: "Mən türmədən yazı yazıram?
P.Həşimli: "Bunu bura öyrədib göndəriblər”.
P.Həşimli: "Yalan deyir, buna sual verdim ki, niyə belə iş görürsən, niyə mənim üzümə durursan, dedi ki, ”mən işin bu vəziyyətə gəlib çatacağını bilmirdim. Deyirdim, yəqin 1-2 aya buraxarlar". Bu adama Elçin Quliyev xasiyyətnamə göndərib. Doğma bacısı buna düşməndir"...
Bu zaman P.Həşimli və T.Qurbanov bir-birilərinə qarşı təhqiramiz ifadələr işlətdilər. Dəmir barmaqlıqlar arxasında olan T.Qurbanov P. Həşimlini vurmaq istəsə də, nəzarətçilər müdaxilə etdi. Bundan sonra yarana biləcək hər hansı insidentin qarşısını almaq üçün T.Qurbanovun yanına bir nəzarətçi də oturduldu.P.Həşimli isə öz növbəsində hakimdən bir daha xahiş etdi ki, vəsatətlərə ciddi yanaşsınlar. Onun sözlərinə görə, T.Qurbanovla görüşməyə çıxanda moderator.az saytının texniki redaktoru Sədi Əliyev 2-ci mərtəbədə eyvanda siqaret çəkirmiş və onun bu xüsusda dindirilməsi vacibdir: "İstintaq materiallarında göstərilir ki, guya məni Təvəkkülün maşınında həbs ediblər, onun maşını ilə MTN-in yaxınlığına aparıblar. Halbuki həmin prosesin birbaşa şahidi olan Sədi Əliyev istintaqda dindirilməyib. Müstəntiq Elşən Murtuzov isə gəlib burada suallara cavab verməlidir. Əgər Təvəkkülün İran vətəndaşları Hüseyn və Rza ilə görüşü barədə istintaqda məlumat vardısa, niyə onu həmin vaxt alış-veriş edəndə həbs etmirdilər? Gəlib cavab versin ki, niyə saxlanılan gün məndən Vəli Nağıyev, Cavid Qurbanovu tanıyıb-tanımadığım, onların mətbuata hansı sifarişli yazılar ötürməsi, MTN-in əleyhinə yazdığım yazılar barədə suallar verirdi?” .
Hakim vəsatətləri təmin etmədi və daha sonra şahidlərdən İlqar Musayevin istintaqa verdiyi ifadə elan edildi. İ.Musayev istintaqa ifadəsində bildirib ki, 2013-cü il sentyabrın 8-də Pərviz Həşimli Gəncədə olarkən T.Qurbanovla birlikdə onunla görüşüblər. T.Qurbanov ona deyib ki, P.Həşimlidən ali məktəbdə oxuyan oğlunun yarana biləcək problemlərinin həll olunmasını tapşırmasını xahiş edəcək. O qeyd edib ki, Pərvizlə Təvəkkül çox səmimi və mehriban, qucaqlaşaraq öpüşüb-görüşüblər və bir-birilərinin 2005-ci ildən tanıdıqlarını deyiblər. P. Həşimli "yalandır, belə olmayıb” deyə replika atsa da, hakim ifadəni səsləndirməyə davam edib. İ.Musayev daha sonra bildirib ki, Pərvizlə Təvəkkül maşının arxasına çəkilərək ayrıca danışdıqları üçün onların nə söhbət etdiklərini və bir-birilərinə nəsə verib-vermədiklərinin görməyib. Silah alveri məsələsindən isə sonradan mətbuat vasitəsilə xəbər tutub.
Proses 5 may saat 11.00-da davam edəcək.