Putindən xəbərdarlıq: "Bu cür yanaşma ilə dünyada ərzaq problemi daha da böyüyəcək"
07-09-2022 [11:41]
“Biz hər şeyi etdik ki, Ukraynadan taxıl daşınsın. Mən Afrika Birliyi ölkələrinin liderlərinə söz vermişdim ki, onların maraqları təmin olunacaq, Ukraynadan taxıl daşınmasına yardım edəcəyik”.
Bunu Vladivostok İqtisadiyyat Forumunun plenar iclasında çıxış edən Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bildirib.
“Biz bunu Türkiyə ilə birlikdə etdik. Nəticə isə belə oldu: Əgər Türkiyəni vasitəçi ölkə kimi istisna etsək, Ukraynadan daşınan taxılın praktiki olaraq hamısı inkişaf etməkdə olan yoxsul ölkələrə deyil, Avropa İttifaqı ölkələrinə daşınıb. BMT-nın ümumdünya ərzaq proqramına görə ehtiyacı olan ölkələrə cəmi iki gəmi taxıl daşınıb. 87 gəmidən cəmi iki gəmi...Bu gəmilərdə 60 min ton ərzaq daşınıb. İki milyon tondan 60 min ton ərzaq inkişaf etməkdə olan yoxsul ölkələrə daşınıb. Bu isə cəmi 3 faiz edir. Bir çox Avropa ölkələri əvvəlki yüzilliklərdə, onilliklərdə necə müstəmləkəçi kimi hərəkət edirdilərsə, bu gün də eyni ilə hərəkət edirlər. Növbəti dəfə inkişaf etməkdə olan ölkələri aldatdılar. Aydındır ki, bu cür yanaşma ilə dünyada ərzaq problemi daha da böyüyəcək, hansı ki, bu, heç vaxt baş verməyən humanitar vəziyyətə gətirib çıxara bilər”, deyə Rusiya Prezidenti qeyd edib/APA.