19 yaşlı azərbaycanlını başından güllələyən polis sərbəst buraxıldı - FOTO/VİDEO
Rusiyanın Novosibirsk şəhərində 19 yaşlı azərbaycanlı Vəkil Abdullayevi gülləyərək qətlə yetirmiş Yol Polisi müfəttişi Aleksandr Qusev şəhəri tərk etməmək iltizamı ilə azadlıtğa buraxılıb.
Hadisə zamanı V.Abdullayevin yanında olan iki azərbaycanlı gənc barədə cinayət işinin qaldırılması və istintaqa başlanması barədə qərar qəbul olunub.
Azərbaycanlılar hakimiyyət nümayəndəsini təhqirdə və ona hücumda suçlanırlar.
Xatırladaq ki, insident mayın 18-də baş verib.
Rəsmi versiyaya görə, "Sibir" trası ilə hərəkət edən avtomobili təqib edən polislər sonucda maşını saxlayıblar. Maşından düşən azərbaycanlı gənclər saxlanılıb və bu zaman onlardan biri nə baş verdiyini, suçunun nə olduğunu soruşub. 19 yaşlı Vəkil Abdullayev yoldaşının qolunu buran yol polis əməkdaşı A.Qusevin niyə belə davrandığın soruşanda Qusev əvvəlcə onu yumruqla vurub, sonra tapançasından atəş açıb.
V.Abdullayev xəstəxanaya aparılıb, iki gün sonra vəfat edib.
A.Qusev vəzifə səlahiyyətlərini aşmaqda suçlanaraq saxlanmışdı.
Rusiyanın Baş İstintaq Komitəsinin sədri Aleksandr Bastrıkinin göstərişi ilə A.Qusev azadlığa buraxılıb. Bundan başqa, A.Bastrıkin Novosibirskdə A.Qusevin saxlanmasına qərar vermiş müstəntiqlər barəsində xidməti təhqiqatın başlanmasını tapşırıb.
Necə deyərlər, "finita la commedia" və ya əsl tragifars.
Bir daha xatırladaq: Novosibirskdə yol polislər A.Abdullayevin idarə etdiyi avtomobili saxlamaq qərarına gəliblər. Yan pəncərələrində tonlaşdırıcı plyonka olduğuna görə.
İddialara görə, maşın dayanmayıb və polislər də avtomobili təqib etməyə başlayıblar.
Güllələnmiş Vəkil Abdullayevin yol yoldaşları isə bu iddiaları rədd edirlər. Onların dediklərinə görə, yol-hərəkət qaydalarını pozmayıblar, təqib də olmayıb. Polislər heç bir izahat olmadan onları avtomobil dayanacağında saxlayıblar və mübahisə, sonra da münaqişə olub.
Baş verənlər Rusiyada yerli QİBDD-nin, yəni Yol Polisinin müfəttişlərinin daim "şikar"a qarşı tətbiq etdikləri, klassik avtotələyə çox bənzəyir: hədəf seçilmiş avtomobili saxlamaq, sürücüyə "saxlama əmri yerinə yetirilmədi" demək, kobud şəkildə davranmaq, sonra da rüşvət tələb etmək.
Yaxşı ki, mərhum Vəkil Abdullayevin dostlarından biri yaşanan olayı smartfonla çəkib.
Kadrlarda aydın görünür və eşidilir ki, yol polisləri azərbaycanlı gəncləri söyür, təhqir edirlər, sonra da Qusev Abdullayevi güllələyir.
Bu hadisə Rusiyada son vaxtlar yenidən fəallaşmağa və populyarlaşmağa başlayan ura-patriot, şovinist qüvvələri aktivləşdirib. Ən çirkin, murdar təxribatçı bəyanatlar, yalanlar, feyklər işə düşüb.
Məsələn, A.Qusevin arvadı Natalya Quseva Rusiya prezidenti Vladimir Putinə, Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin rəhbəri Denis Bortnikova və İstintaq Komitəsinin sədri A.Bastrıkinə videomüraciət ünvanlamışdı.
Bu qadının həyasızcasına iddialarına görə, guya azərbaycanlılar "onu və övladlarını ölümlə hədələyirlər".
Lakin onun yalan danışdığı çox tez bəlli oldu. Novosibirsk Baş Polis İdarəsi bəyanat yayaraq bildirdi ki, N.Quseva dindirilib və o, belə bəyanatı vəkilin təkidi ilə verdiyini etiraf edib.
Belə çıxır ki, yol polislərinin azğın davranışını və özbaşınalığını smartfonla çəkmək - "polisə müqavimət"dir.
İstintaqa təzyiq göstərmək üçün yalan bəyanat vermək isə "adi hal"dır.
Rusiya Federasiyasının insan haqları üzrə müvəkkilinin yanında ekspert şurasının üzvü, "Russiya Today" telekanalının jurnalisti, sabiq casus Mariya Butina isə ümumiyyətlə, A.Qusevi mükafatlandırmağı təklif etmişdi.
Bir düşünün: insan haqları üzrə şuranın üzvü 19 yaşlı gənci güllələmiş adama mükafat tələb edir!
RF İctimai Palatasınln üzvü, Vahid Rusiya partiyasından dövlət Dumasına namizədliyini irəli sürmüş Mariya Butinanın açıqlaması ölkədəki neonasistləri, irqçiləri, şovinistləri və millətçiləri ruhlandırıb.
Başqa cür ola da bilməzdi.
Vəkil Abdullayevin güllələnməsi ilə bağlı olay, bu faciə əslində qanunun ən primitiv və kobud şəkildə tapdanması, vətəndaş hüquqlarının heçə sayılması, ən başlıcası isə Rusiyada bilərəkdən milli zəmində qarşıdurma yaratmağa yönəlmiş məqsədyönlü cəhddir.
Və ən nəhayət...
19 yaşlı Vəkil Abdullayev Rusiya Federasiyasının yox, Gürcüstanın vətəndaşıdır.
Rəsmi Tbilisi indiyədək niyə susub, nədən vətəndaşının xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilməsini, bu faciədən istifadə edənlərin milli zəmində qarşıdurma yaratmaq cəhdləri ilə bağlı rəsmi bəyanatlar vermir, reaksiyasını bildirmir, beynəlxalq təşkilatlar qarşısında məsələ qaldırmır?
Olmaya Vəkil azərbaycanlıdır, ona görə?!