Mia.az xəbər verir ki, Musavat.com bunun səbəblərini Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşovdan soruşub. Ə. Amaşov bildirdi ki, bunun səbəbi "Azadlıq” qəzetinin baş redaktorunun Bakıda olmamasıdır: "Bu tədbirə istisnasız olaraq hər bir KİV üzrə baş redaktorlar dəvət olunmuşdu. Əvəzləyici, təmsilçi şəxslər görüşə dəvət olunmamışdı. Bu səbəbdən həm "Azadlıq” qəzeti, həm "Ayna”-"Zerkalo”, həm də AzərTac dövlət agentliyi mərasimdə yox idi. Heç kimə heç bir ayrıseçkilik və qərəz olmayıb. Sadəcə, olaraq format belə idi ki, tədbirdə Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin ancaq birinci şəxslərinin iştirakı nəzərdə tutulurdu. AzərTac Dövlət İnformasiya Agentliyinin baş direktoru Aslan Aslanov, "Ayna”-"Zerkalo” qəzetinin baş redaktoru Elçin Şıxlı və "Azadlıq” qəzetinin baş redaktoru Qənimət Zahid xaricdə olduqları üçün onlar tədbirdə iştirak edə bilmədilər. Çünki yalnız birinci şəxsləri dəvətli idi. Tədbirdə də diqqət etmisinzsə, ancaq KİV-lərin birinci şəxsləri iştirak edirdi. Heç kimə qərəzdən söhbət gedə bilməz”.