Bu obyektlərdə qanunlar pouzlub - SİYAHI
Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş koronavirusun (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlərin icrasına nəzarət məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən ictimai iaşə və qida məhsullarının ticarəti ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektlərində reydlər davam etdirilir.
AQTA-dan Mia.az-a verilən məlumata görə, qurumun əməkdaşları tərəfindən avqustun 10-da Bakıda, eləcə də regionlarda fəaliyyət göstərən 128 ictimai iaşə obyekti, 59 ərzaq satışı mağazası olmaqla ümumilikdə 187 müəssisədə reyd keçirilib. Sahibkarlıq subyektlərinə qida təhlükəsizliyi sahəsində qanunvericiliyin tələbləri izah edilib, icrası məcburi göstərişlər və maarifləndirici tövsiyələr verilib.
Reyd keçirilən obyektlərdən 58-də Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş metodiki göstərişlərin tələblərindən irəli gələn bir sıra qaydalara əməl olunmaması və kobud şəkildə pozulması faktları aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı həmin müəssisələr barədə qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində inzibati tədbirlər görülüb.
Sözügedən müəssisələr arasında daha çox uyğunsuzluqlar aşkar edilən ictimai iaşə və ərzaq mağazaları aşağıdakılardır.
“Ay”, “Kamal”, “Nicat”, “Laçın”, “Şaiq”, “İslimi”, “Fidan”, “Eldar” marketlər, Əlizadə Vüqar Midhəd oğluna, Mirzəliyeva Aytac Xanəhməd oğluna məxsus ərzaq mağazaları
Şirvan şəhərində Göyçəyev Elnur Vahub oğluna, Əliyev Əliyar Natiq oğluna məxsus restoranlar, Əhmədov Tərlan Əlvan oğluna məxsus yeməkxana, Mirişov İlham Məmməd oğluna məxsus kafe
Saatlı rayonunda Həsənov İsmət Qismət oğluna, Vəliyev İsaxan Hafis oğluna, Rzayev Sadiq Sahib oğluna məxsus kafelər, Gülməmmədov Dadaş Müstəcəb oğluna məxsus restoran
Hacıqabul rayonunda Cəfərov Vurğun Əlipaşa oğluna, Həşimov Mahir Məhəmməd oğluna, İmanov Rza Eynulla oğluna və İbrahimov Balassan Zaman oğluna məxsus yeməkxanalar
Neftçala rayonunda Əsədov Rövşən Böyükbala oğluna, Məmmədov Ümüd Füzuli oğluna məxsus restoranlar, Dadaşov Rəcəb Nazim oğluna və Məmmədov Rauf Nazim oğluna məxsus yeməkxanalar
Sabirabad rayonunda “Məkan”, “Darçın”, “Su səhəngi” kafeləri
İsmayıllı rayonunda Daşdıyev Aydın Hətəm oğluna, İsgəndərov Orxan Elxan oğluna, Cavadzadə Ağasəf Sərvər oğluna məxsus yeməkxanalar, Behbudov Ziya Xəlil oğluna məxsus kafe
Ağsu rayonunda Səlimov Elman Balabəy oğluna, Əzizov Rüfət Nail oğluna, Dəmirov Yaqub Sahib oğluna məxsus kafelər, Məmmədov Faiq Hacı oğluna və Nuriyev Namiq Arif oğluna məxsus yeməkxanalar
Şamaxı rayonunda Həsənov Xalid Mərdan oğluna, Nuralıyev Səməd Ramiz oğluna, Kərimov Səməd Şirsoltan oğluna, Məmmədov Elnur Aslan oğluna və Cəbrayılov Mais Kamal oğluna məxsus kafelər və Abdullayev Sübhan Eldar oğluna məxsus restoran
Göyçay rayonunda Rüstəmov Atakişi Xəqani oğluna, Əliyev Vüsal Rasim oğluna məxsus restoranlar, Zamanov Rafiq Gülməmməd oğluna, Yusifov Anar İlqar oğluna, İsmayılov Sənani Cəlil oğluna, Qarayev Qənbər Malik oğluna məxsus kafelər
Gəncə şəhərində “Murad” şərab evi, Namazova Zülfiyyə Miryusif qızına və Orucov Məhərrəm Əli oğluna məxsus ərzaq mağazaları
Yevlax rayonunda “Çinar”, “Sevda”, “Üç qardaş” və “Bəhrəm” marketlər, Rəşidzadə Anar Sulika oğluna məxsus ərzaq mağazası