Milli Məclisin bugünkü iclasında Ümid Partiyasının sədri, deputat İqbal Ağazadə "Kütləvi informasiya vasitələri haqqında” qanuna dəyişikliklərə münasibət bildirib.
Modern.az saytının məlumatına görə, deputat bildirib ki, əgər müvafiq qurumlar hər hansı mətbuat orqanını cəzalandırıbsa, həmin mətbu orqanlarını məhkəmələr ikinci dəfə cəzalandıra bilməz.
Onun sözlərinə görə, qəzetdəki bir yazıya görə iki dəfə məhkəmə iddiası qaldırmaq praktikası məqsədəuyğun deyil: "Bu vaxta qədər 3 dəfə idi, indi isə dəyişikliyə görə 2 dəfə olacaq. Bunun nə mənası var?! 2 dəfə məhkəmə iddiasından sonra media orqanının bağlanması absurddur. Belə bir təcrübə özünü doğrultmursa, bu dəyişikliyi niyə etməliyik?”
Partiya sədri bildirib ki, beynəlxalq təşkilatlarda sözügedən qanun layihəsinə dəyişikliyə görə Azərbaycan haqqında mənfi təsəvvürlər yaradılır: "Onlarda belə təəssürat yaranır ki, Azərbaycanda KİV haqqında qanunvericilikdə mürtəce dəyişikliklər edilir. Buna niyə şərait yaratmalıyıq? Beynəlxalq aləmi üzərimizə qaldırmağa ehtiyac yoxdur. Bu qanun layihəsinin heç bir mənası yoxdur”.
Deputat Zahid Oruc isə deyib ki, qanun layihəsindəki dəyişiklik heç bir mürtəce xarakter daşımır. O bildirib ki, bəzi media qurumlarının xarici kəşfiyyata xidmət etdikləri müşahidə edilib.
Tahir Rzayev qeyd edib ki, Azərbaycan mediasında bəzi deputatlar haqqında mənfi fikirlər formalaşdırılır: "Deyirlər ki, guya parlamentin bir çox deputatı çıxış etmir, aktiv deyil. Bu, təhqirdir”.
Milli Məclis sədri Oqtay Əsədov vurğulayıb ki, media orqanlarının belə iddialarla çıxış etməsi düzgün deyil.
Spikerin müavini Bahar Muradovanın fikrincə, bəzi qüvvələrin bu qanuna dəyişiklik edilməsini mürtəcelik kimi dəyərləndirməsi anlaşılan deyil: "Kim qanun pozmayacaqsa, o cəzalanmayacaq. Bəzilərinin şivən qoparmasını anlamıram. Bəziləri mətbuat adından danışmağa başlayır. Bu nəyə lazımdır axı? Hər kəs qanun qarşısında məsuliyyət daşımalıdır”.
YAP icra katibinin müavini, deputat Siyavuş Novruzov dəyişikliyi normal addım kimi dəyərləndirib. "Jurnalistlər hamını tənqid edə bilər, amma təhqir yox”.
Deputat Aqil Abbas bildirib ki, qorxu, vahimə yaradan informasiyalarla bağlı cəza tədbirləri də nəzərdə tutulmalıdır.
Sonda qanun layihəsi səsə qoyularaq qəbul edilib.