Şimali Koreyadan Dövlət katibinin "quldur dövlət" açıqlamasına sərt reaksiya: "Cavabımız olacaq"
03-02-2025 [09:09]
Şimali Koreya ABŞ dövlət katibi Marko Rubionun “quldur dövlət” epiteti barədə bəyanat yayıb.
Mia.az xarici mətbuata isinadla xəbər verir ki, Şimali Koreya Xarici İİşlər Nazirliyi ABŞ dövlət katibi Marko Rubionun bu ifadəsinin qəbuledilməz olduğunu bəyan edib.
XİN-dən iddia olunub ki, bu, həm də Amerikanın bölgəyə yönəlik siyasətinin dəyişmədiyinin göstəricisidir: "Rubio bu cür açıqlama ilə ciddi siyasi təxribat törədib. O, suveren dövlətin imicinə xələl gətirməklə, vəziyyəti daha da gərginləöşdirib. ABŞ-ın xarici siyasətinə cavabdeh olan şəxsin düşməncəsinə sözləri və hərəkətləri ABŞ-ın Şimali Koreyaya qarşı dəyişməz düşmənçilik siyasətini bir daha təsdiqləyib. Əlbəttə, ABŞ-ın Şimali Koreyaya qarşı köklü nifrətini bilirik. Bunun o səbəbdən yeni bir şey olmadığının da fərqindəyik. Rubio Şimali Koreya haqqında yaxşı bir şey desəydi, daha təəccüblü olardı. Biz Şimali Koreyaya qarşı həmişə düşmən mövqedə olan və bundan sonra da olacaq ABŞ-ın heç bir təxribatına heç vaxt dözməyəcəyik və həmişə olduğu kimi sərt əks addım atacağıq”.
Xatırladaq ki, Dövlət katibi müsahibəsində Şimali Koreya və İranı "quldur dövlətlər" adlandırıb: "Biz belə quldur dövlətlərlə də mübarizə aparmalıyıq".